Antybiotyki zwalczające bakterie są bezskuteczne wobec wirusów, jednak lekarze w szpitalach przepisują je stosunkowo często pacjentom z wirusowymi infekcjami dróg oddechowych.
Naukowcy, którzy przeprowadzili badania na ten temat określają to zjawisko jako „alarmujące” i podkreślili, że antybiotyki podawane pacjentom z problemami o podłożu wirusowym nie pomagają, a nawet wręcz mogą im zaszkodzić.
Niektórzy z pacjentów, którzy brali udział w badaniu zażywali antybiotyki w wyniku pomyłki i wystąpiła u nich ostra biegunka. Nie stwierdzono bezpośredniego związku przyczynowego pomiędzy tymi faktami, jednak zespół badawczy zaobserwował, iż pacjentów stosujących antybiotyki hospitalizowano przez dłuższy okres czasu i stwierdzono u nich wyższy wskaźnik śmiertelności.
Naukowcy sformułowali swoje wnioski na podstawie badania, w którym przez ponad dwa lata śledzili pacjentów leczonych na infekcje dróg oddechowych w szpitalach w Pennsylvanii.
Wyniki badań zostaną opublikowane w listopadowym wydaniu czasopisma Infection Control and Hospital Epidemiology.
Zobacz również:
- Czy antybiotyki są niebezpieczne?
- Czym grozi zażywanie leków bez konsultacji z lekarzem?
- Antybiotyki a ciąża
- Leki na kredyt
- Uwaga! 14 popularnych leków na przeziębienie wycofanych ze sprzedaży [lista]
- Leczenie placebo? Czy to możliwe?
- Wyposaż swoją domową apteczkę!
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
– Dane te pokazują co najmniej jeden dowód na to, że często hospitalizowanym pacjentom antybiotyki podaje się bez powodu – stwierdzili w informacji prasowej wydawcy czasopisma autorzy badania pracujący na University of Pennsylvania School of Medicine.
– Zdanie sobie sprawy z powagi tego problemu może pomóc w zapobieganiu na przyszłość przypadkom nieuzasadnionego podania antybiotyku.
W trakcie trwania badania zaobserwowano, że 125 z 196 hospitalizowanych pacjentów ze stwierdzonym wirusowym zapaleniem po zdiagnozowaniu nadal brało antybiotyk.
Naukowcy podkreślili, że najnowsze testy diagnostyczne skutecznie oddzielają zakażenia wirusowe od bakteryjnych, po czym stwierdzili, że tylko u 37 procent pacjentów niepotrzebnie zażywających antybiotyki prześwietlenie klatki piersiowej wykazało zmiany, które mogły mieć wpływ na błędną diagnozę.
– Mniej jasne jest to, dlaczego pozostałe 63 procentom pacjentów przepisano antybiotyki, pomimo iż zdjęcia nie wykazały zmian w klatce piersiowej – napisali autorzy badania.
– Badanie to podkreśla kluczową rolę, jaką odgrywa dla ulepszenia jakości usług medycznych profesjonalne doradztwo w sprawach drobnoustrojów – podkreślił w tej samej informacji prasowej dr Neil O. Fishman, dyrektor Society for Healthcare Epidemiology of America.
– Odpowiednio dostosowane leczenie antybiotykami jest niezbędne nie tylko przy ograniczaniu wystąpienia ryzyka oporności organizmu na leki, ale również przyczynia się do poprawy ogólnych rezultatów leczenia.
Komentarze do: Lekarze bezpodstawnie przepisują antybiotyki na wirusowe infekcje dróg oddechowych