Szukaj

Lekarze rodzinni piszą do ministra zdrowia - chcą zmian w POZ

Podziel się
Komentarze0

Federacja Porozumienie Zielonogórskie skierowała dzisiaj list do nowego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, w którym deklaruje gotowość pomocy w naprawie polskiego systemu ochrony zdrowia.


„Chcemy zapoznać Pana z naszym stanowiskiem dotyczącym strategii organizowania podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej” – czytamy w liście. „Wynika ona z naszej wieloletniej praktyki. Niniejszym załączamy kilka uwag, istotnych z naszego punktu widzenia, do rozważenia przy podejmowaniu dalszych decyzji w opisywanej materii”.

Jacek Krajewski - prezes FPZ wskazuje, że wzmocnienie POZ obniży koszty funkcjonowania systemu przez przenoszenie świadczeń z opieki szpitalno-specjalistycznej do opieki podstawowej. „Jednocześnie atrakcyjny POZ przyciągnie do siebie wielu specjalistów, którzy wyjdą ze szpitali i poradni specjalistycznych, a po odpowiednim przeszkoleniu zasilą szeregi lekarzy rodzinnych.”- czytamy.


Jak wylicza Krajewski, nie stworzono dotąd jasnego katalogu świadczeń dla POZ, Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej i szpitali, co skutkuje sporami kompetencyjnymi między tymi trzema elementami systemu opieki zdrowotnej. „Oznacza to przerzucanie realizacji kosztownych procedur pomiędzy tymi trzema poziomami z jednej strony, a z drugiej nieuzasadnione powielanie tych samych świadczeń diagnostycznych i terapeutycznych. Wszystko to skutkuje ogromnym marnotrawstwem środków finansowych, z których opłacane są świadczenia zdrowotne.”

Federacja zwraca także uwagę na potrzebę ponownego przeanalizowania  zasad kontraktowania.  „Narodowy Fundusz Zdrowia regularnie zwiększa kontrakty na realizację ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych - nie poprawia to pacjentom dostępności do tych świadczeń. Wręcz przeciwnie, kolejki coraz bardziej wydłużają się ponieważ zwiększaniu w kontrakcie możliwości realizacji większej ilości usług towarzyszy obniżanie (niejednokrotnie poniżej realnych kosztów), ceny świadczeń. To z kolei zmusza świadczeniodawców do zwiększania ilości porad ponad rzeczywistą potrzebę. Powyższa analiza sytuacji w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej powinna skłaniać do pilnej zmiany zasad funkcjonowania, organizacji i finansowania tego elementu systemu opieki zdrowotnej.”

Lekarze rodzinni chcą w najbliższy czasie spotkać się z nowym Ministrem Zdrowia, by porozmawiać o koniecznych zmianach w systemie POZ.

Komentarze do: Lekarze rodzinni piszą do ministra zdrowia - chcą zmian w POZ

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz