Leki antycukrzycowe doustne, Actos i Competact, właśnie zostały zakazane przez Komisję AMM oraz francuską agencję AFSSAPS. Te dwa leki zawierają w rzeczywistości pioglitazon, który wywołuje ryzyko zachorowania na raka pęcherza.
Po roziglitazonie, teraz piolgitazon! Komisja AMM francuskiej agencji AFSSAPS (Agencja Francuska ds. bezpieczeństwa produktów zdrowotnych, Agence française de sécurité des produits de santé) zdecydowała o zawieszeniu handlu lekami Actos i Competact, zawierających pioglitazon. Chodzi tutaj o doustne leki antycukrzycowe.
Decyzja ta przychodzi w następstwie badania zrealizowanego przez narodową kasę ubezpieczeń zdrowotnych pracowników (Caisse nationale d’Assurance-maladie des travailleurs salariés, CNAMTS). CNAMTS w rzeczywistości przeprowadziła analizę badawczą na grupie 1 500 000 osób ludzi cierpiących na cukrzycę we Francji, między 2006 a 2009 rokiem.
Analiza ta wzmacnia hipotezę o istnieniu powiązania statystycznie znaczącego między kontaktem z pioglitazonem oraz zachorowalnością na raka pęcherza.
Zobacz również:
Jak uważa agencja AFSSAPS, dane nadzoru farmakologicznego, które mamy aktualnie do dyspozycji, tak samo jak i nowe rezultaty badań zaprezentowanych członkom komisji AMM (komisja decydująca o przyznawaniu pozwolenia na wejście na rynek dla leków), potwierdzają, że stosowanie pioglitazonu wywołuje lekkie ryzyko pojawienia się raka pęcherza.
Komisja AMM oceniła więc stosunek korzyść-ryzyko dla tego produktu jako niekorzystny.
Pacjenci, których to dotyczy, powinni skonsultować się z lekarzem
Agencja AFSSAPS zaleca pacjentom aktualnie leczonym lekiem zawierającym pioglitazon, aby nie przerywali terapii i skonsultowali się ze swoim lekarzem, zanim zaczną zażywać nowy lek antycukrzycowy. Zresztą, lekarze nie powinni już więcej przepisywać leków tej klasy.
Pioglitazon był wskazany jako lek drugiego wyboru, w przypadku niepowodzenia albo nietolerancji metforminy, w połączeniu z metforminą albo z lekami sulfonylomocznikowymi, albo w połączeniu z insuliną, do kontroli glikemii, precyzuje Agencja Francuska ds. bezpieczeństwa produktów zdrowotnych.
Są to aktualnie jedyne lekarstwa obecne na rynku narodowym dla tej klasy lekarstw.
Do dziś, około 203 000 pacjentów jest leczonych pioglitazonem.
Glitazony są molekułami hipogliemizującymi. Działają one przyczepiając się do receptorów obecnych w komórkach tłuszczowych mięśni oraz wątroby. Celem jest uczynienie ich bardziej wrażliwymi na insulinę.
Przypomnijmy, że 23 września 2010 roku, sprzedaż innego leku z rodziny glitazonów również została zawieszona (rozyglitazon Avandia), z powodu podwyższonego ryzyka sercowo-naczyniowego.
Komentarze do: Leki antycukrzycowe: pioglitazon zakazany