Grupa naukowców z Uniwersytetu Helsińskiego, przy współpracy ze specjalistami z kraju i zagranicy, opracowała nową metodę przesiewu komórek, która może pomóc w badaniach nad skutecznym lekiem przeciwko grypie.
Wyniki analizy, opublikowane w Journal of Biological Chemistry, wskazują na antywirusowe działanie dwóch związków chemicznych zwanych obatoclax i gemcitabine.
Naukowcy od lat poświęcają wiele uwagi zagadnieniom związanym z grypą. Do tej pory udało się opracować wiele leków uderzających w ten prowadzący nierzadko do śmierci wirus.
Niestety, zachodzące w nim mutacje bardzo szybko prowadzą do uodpornienia na medykamenty. Dlatego tak ważne są badania nad lekami nowej generacji.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Jak bezpiecznie zażywać leki?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
„Badane przez nas związki chemiczne stosowane są także w produkcji leków antynowotworowych. Co ciekawe, działanie antywirusowe wymaga jednak znacznie mniejszej koncentracji związków niż w przypadku walki z komórkami rakowymi” – zauważa Denis Kainov, kierujący grupą naukowców.
Prace zespołu z Uniwersytetu Helsińskiego są doskonałym przykładem na poszukiwanie nowych właściwości już istniejących leków. Tego typu badania oznaczają nie tylko zmniejszenie kosztów, ale przede wszystkim niezwykle istotną w medycynie oszczędność czasu.
„Liczymy na to, iż w przyszłości te nowe leki pozwolą na większą kontrolę rozprzestrzenianie się epidemii grypy” – podkreśla Olli Kallioniemi, dyrektor Fińskiego Instytutu Medycyny Molekularnej.
Zanim jednak nowe leki zostaną poddane pierwszym testom klinicznym, potrzebne są dalsze, żmudne badania.