Eksperci szacują, że paracetamol, ibuprofen i aspiryna są najczęściej stosowanymi farmaceutykami w USA. Jest to o tyle niepokojące, że już wcześniej dowiedziono ich szkodliwego wpływu na zdrowie kobiet, a teraz także na mężczyzn. Zespół pod kierunkiem dra Johna Formana z Harvard Medical School przebadał ponad 16 tys. zdrowych mężczyzn w wieku ok. 65 lat. Pytano ich o to, czy i jak często stosują któryś z trzech głównych typów środków przeciwbólowych - paracetamol, niesterydowy lek przeciwzapalny (ibuprofen, naproksen) i aspirynę. Zwracano też uwagę na łączną liczbę zażywanych tygodniowo pigułek.
Po czterech latach okazało się, że u 1968 mężczyzn rozwinęło się nadciśnienie. Jednak znaczna większość z nich należała do grupy regularnie zażywającej środki łagodzące ból.
Panowie przyjmujący paracetamol sześć lub siedem razy w tygodniu, mieli o 34 proc. wyższe ryzyko rozwoju nadciśnienia w porównaniu z osobami stroniącymi od leku. U tych, którzy codziennie zażywali ibuprofen, ryzyko to wzrastało o 38 proc., a biorących aspirynę - o 26 proc.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Jak bezpiecznie zażywać leki?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Naukowcy dowiedli też, że mężczyźni, połykający co najmniej 15 tabletek tygodniowo, byli aż o 48 proc. bardziej zagrożeni chorobą.
"Wszystkie trzy typy środków przeciwbólowych hamują działanie leków przeciw nadciśnieniu. Dodatkowo pracetamol podnosi poziom tlenu w komórkach, prowadząc do stresu oksydacyjnego i zaburzenia funkcji wyściółki naczyń krwionośnych" - tłumaczą badacze.
"Uzyskane przez nas wyniki potwierdzają przypuszczenie, że popularne środki przeciwbólowe podnoszą ciśnienie i przyczyniają się do rozwoju choroby - podsumowują autorzy. - Mamy nadzieję, że uświadomią społeczeństwu konieczność zachowania większego umiaru przy ich stosowaniu oraz poprawią zdrowie całej populacji".
Komentarze do: Leki przeciwbólowe a nadciśnienie