Leki przeciwbólowe, które można dostać w aptece bez recepty, są najpowszechniej sprzedawanymi farmaceutykami każdego dnia. Pośród nich, niektóre zawierają kodeinę, która zwalcza nieco silniejsze bóle. Większość lekarzy uważa, że leki przeciwbólowe, które zawierają zarazem paracetamol i kodeinę, są bezpieczniejsze niż leki opioidowe.
Ale w rzeczywistości, te środki wcale nie są tak pewne.
Zaalarmowany liczbą pacjentek cierpiących na uzależnienie od leków kodeinowych, dr Spence z Glasgow w Szkocji zdecydował się poinformować British Medical Journal o tym problemie.
W liście poprosił, aby badacze przeprowadzili dogłębne studia nad skutkami długoterminowego stosowania tych farmaceutyków.
Dr Spence mówi: - Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „uzależnienie od kodeiny” i już mamy niezliczone fora, na których kobiety wypowiadają się na temat tego nowego uzależnienia i szukają sposobów na uwolnienie się od nałogu. Zupełnie tak samo, jak w przypadku każdego znanego nam narkotyku.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
We Francji na przykład, w okresie 2001 – 2011, ilość recept wydawanych na kodeinę wzrosła dwukrotnie. Poza tym, w kraju tym leki przeciwbólowe zawierające poniżej 30 mg kodeiny są dostępne bez recepty.
Kodeina i dihydrokodeina to pochodne opium, które wątroba przekształca w morfinę. I tak jak w przypadku innych opioidów, kodeina może uzależnić, kiedy jest stosowana długoterminowo.
Kiedy pojawia się uzależnienie – 65% uzależnionych to kobiety – osoby, które zażywają lek przeciwbólowy z kodeiną w celu uśmierzenia migren, bólów menstruacyjnych albo bólów pleców, po zaprzestaniu zażywania leku doświadczają pobudzenia, bólów całego ciała, mdłości... Tak jak w przypadku odwyku od narkotyków.
Dr Spence mówi: - To nie leki sprzedawane bez recepty stanowią tutaj problem. Raczej te wydawane na receptę, które nie powinny być przepisywane długoterminowo i powinny być kontrolowane co miesiąc, tak jak jest to w przypadku leków antydepresyjnych.
Komentarze do: Leki przeciwbólowe: kobiety coraz bardziej uzależnione od kodeiny