Wzrost temperatur, który częściowo zawdzięczamy ociepleniu klimatycznemu obserwowanemu na naszej planecie, prowokuje topnienie lodowców chińskich w łańcuchu górskim Himalajów. Jest to bardzo szkodliwe dla mieszkańców, dla turystyki i dla ekonomii, stwierdza badanie.
Jakieś 77% z 111 stacji meteorologicznych zainstalowanych na południowym zachodzie Chin, stwierdziło znaczący wzrost temperatur między 1961 – 2008: to jeden z wniosków wypływających z badania chińskiego nad topnieniem lodowców w Himalajach.
Badanie to zostało opublikowane w brytyjskim przeglądzie naukowym Environmental Research Letters.
W czternastu stacjach obserwacyjnych, usytuowanych na ponad 4 000 metrach wysokości, wzrost temperatur wyniósł 1,73 stopnia Celsjusza, czyli około dwa razy więcej niż średni wzrost zarejestrowany w czasie ubiegłego wieku.
Badacze, którymi kierował Li Zhongxing, z Chińskiej Akademii Nauki, zidentyfikowali trzy modyfikacje w lodowcach, których przyczyną może być właśnie ocieplenie klimatyczne.
Zobacz również:
- Żywność ekologiczna na zdrowie
- Ślady pestycydów w winie
- Żywność uprawiana metodami ekologicznymi może zaoferować więcej niż ta uprawiana tradycyjnie
- Czy zjedlibyście mięso syntetyczne?
- Kto jest gorszy dla środowiska naturalnego, kobiety czy mężczyźni ?
- Zasady zbioru i metody konserwacji ziół
- Kiełki roślinne – dlaczego warto je jeść?
- Zanieczyszczenia powietrza
Wiele przestudiowanych lodowców wykazało oznaki „drastycznego cofania się”, tak samo jak i znaczącą redukcję masy, według badania.
Ekosystemy się zmienią
Prawie tysiąc lodowców z basenu rzeki Pengqu (a dokładnie, 999), straciło w sumie 131 kilometrów kwadratowych powierzchni w latach 1980 – 2001. Badanie wykazało również powiększającą się powierzchnię jezior lodowcowych, które są zasilane wodą pochodzącą z lodowców.
Środowisko się zmienia w ten sposób bardzo szybko i bardzo znacznie. Wpływ topnienia lodowców na ekosystemy już był wcześniej zidentyfikowany.
Lodowce są integralną częścią tysięcy ekosystemów i odgrywają kluczową rolę dla ludzkich populacji, podkreślają chińscy naukowcy.
Strefa południowo-zachodnia Chin liczy 23 488 lodowców, które pokrywają powierzchnię 29 523 kilometrów kwadratowych w łańcuch Himalajów, tak samo jak i gór Nyainqentanglha, Tanggula i Hengduan.
Trzecia modyfikacja to opady atmosferyczne, czyli deszcz i śnieg. Nawet jeśli są one mniej zaznaczone, to według badaczy są one zgodne z przewidywaniami wynikającymi z modelizacji zmian klimatycznych.