Od jesieni, czarny odwrócony trójkąt pomoże konsumentom identyfikować leki, które są przedmiotem wzmocnionego nadzoru w Unii Europejskiej. Taką decyzję podjął Europejski Urząd ds. Leków (EMA), w obliczu rosnącego braku zaufania obywateli do farmaceutyków.
Firmy sprzedające środki obserwowane przez nadzór farmaceutyczny, zostały zobligowane do umieszczania tego trójkąta wraz ze zdaniem wyjaśniającym na ulotce danego leku.
Decyzja obowiązuje we wszystkich 27 krajach członkowskich UE.
Na tę chwilę, na liście leków pod wzmocnionym nadzorem, opublikowanej w czwartek w ubiegłym tygodniu, figurują 103 medykamenty. Chodzi przede wszystkim o środki zawierające nową substancję aktywną albo o nowy produkt biologiczny.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Francuska agencja ds. leków (ANSM) podkreśla jednak, że w żadnym przypadku nie chodzi tutaj o środki niebezpieczne i nie należy przerywać ich stosowania bez konsultacji z lekarzem. Wszystkie leki w UE są stale nadzorowane od momentu, kiedy trafią na rynek.
Pośród nadzorowanych leków znajduje się przede wszystkim szczepionka Pandemrix, używana w trakcie pandemii grypy A(H1N1) w latach 2009 – 2010, oskarżona o powodowanie narkolepsji. Zarówno Pandemrix, jak i Champix (lek antytytoniowy, oskarżony o powodowanie myśli samobójczych), są przedmiotem nowych badań dotyczących bezpieczeństwa ich stosowania.
Cała lista jest dostępna na stronie internetowej EMA. Będzie ona aktualizowana co miesiąc i progresywnie uzupełniania o leki zidentyfikowane jako „będące przedmiotem szczególnego nadzoru w poszczególnych krajach UE”.
Komentarze do: Logo ostrzegające przed lekami pod nadzorem