Ludzie, którym udało się wyzdrowieć z raka wieku dziecięcego, prezentują wyższy poziom śmiertelności, niż ogólna populacja oraz są bardziej narażeni na zachorowanie na kolejnego raka jako dorośli. Takie fakty ujawniają dwa badania, jedno badanie opublikowane w dzienniku Journal of the American Medical Association (JAMA), a drugie w dzienniku Journal of the National Cancer Institute (JNCI).
Po przestudiowaniu danych 18 000 dzieci w wieku poniżej 15 lat, które przeżyły co najmnie 5 lat po rozpoznaniu raka, stwierdzono, że poziom śmiertelności u tych ozdrowieńców jest wyższy aż 11 razy od tego wśród populacji generalnej.
Nawroty choroby, choroby sercowo-naczyniowe oraz drugi rak są głównymi powodami zgonów. Ponad to, dorzucamy jeszcze, że ryzyko ponownego rozwinięcia się raka staje się coraz większe z wiekiem i to aż do 30 lat po rozpoznaniu pierwszego.
Zobacz również:
Naukowcy przypisują te wszystkie niedogodności leczeniu za pomocą chemioterapii oraz radioterapii, jakie jest stosowane podczas pierwszego raka.
Właśnie dlatego ludzie, którzy zwalczyli chorobę w dzieciństwie, powinni być następnie stale pod obserwacją lekarską, i to przez bardzo długi czas.
Komentarze do: Ludzie, którzy przeżyli raka w dzieciństwie, są bardziej narażeni na raka w wieku dorosłym