Badanie naukowców z Karolinska Institutet w Szwecji i University of Glasgow w Szkocji pokazuje, że istnieje powiązanie między genami a składem ludzkiej mikroflory jelitowej. Badanie ukazało się w Gut. Badacze mówią: nasze dowody sugerują, że ludzki genom może odgrywać rolę w określaniu składu miliardów bakterii żyjących w ludzkim przewodzie pokarmowym.
Prof. Mauro D’Amato z wydziału bionauk i odżywiania w Karolinska Institutet mówi: hipoteza, że nasze geny określają naszą mikrobiotę, jest bardzo atrakcyjna. W dalszym ciągu nie wiemy jednak, czy niektóre wersje DNA mogą decydować o instalowaniu i utrzymaniu specyficznych profili mikrobowych, i czy to może mieć znaczenie dla potencjalnych terapii powszechnych chorób, poprzez modyfikację flory jelitowej.
Mikrobiota, która ewoluowała przez dziesiątki tysięcy lat wraz z ludźmi, stanowi złożoną i zróżnicowaną społeczność bakteryjną, charakterystyczną dla każdej jednostki.
Ma niezliczone korzystne fizjologiczne i odżywcze skutki dla ludzi, ale zmiany w składzie bakterii są powiązane z problemami zdrowotnymi, takimi jak otyłość czy choroba Leśniowskiego-Crohna.
Zobacz również:
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- Autyzm a geny
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Operacja lepsza niż leki przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego
Dr Christopher Quince z University of Glasgow mówi: przeprowadziliśmy statystyczną analizę bakteryjnego DNA z próbek tkanki jelitowej 51 zdrowych osób bez historii choroby jelita grubego. Skupiliśmy się na 30 konkretnych genach.
Wcześniej wykazano, że geny te odgrywają rolę dla ryzyka choroby Leśniowskiego-Crohna.
Odkryto teraz, że wariacje DNA w jednym z tych genów, znanym jako IRGM, były powiązane z większym występowaniem mikrobów Prevotella.
Co to oznacza? Otóż, gen IRGM może odgrywać rolę w kształtowaniu mikrobioty danej osoby, forsując dominację Prevotella, zamiast alternatywnej społeczności Bacteroides.
Naukowcy już teraz rozważają terapeutyczne strategie leczenia chorób poprzez przywrócenie normalnej flory jelitowej u pacjentów, dzięki zmianom dietetycznym bądź farmaceutykom. Przyszłe badania być może pozwolą określić najskuteczniejsze terapie.
Prof. D’Amato mówi: nasze pilotażowe badanie wspiera ideę, że analiza DNA może pomóc określić, w jaki sposób zmiany w genomie wiążą się ze zmianami w mikrobiocie.
Dr Quince dodaje: jest to małe badanie, ale zawiera ważne wnioski. Ludzki mikrobiom może zależeć od genomu. Powinniśmy kontynuować poszukiwania w tym duchu.