Zgodnie z jedną z publikacji w najnowszym wydaniu Deutsches Ärzteblatt International, liczba osób ślepych i niedowidzących w Niemczech spada. Badacze przeanalizowali archiwalne dane pochodzące z rejestrów Rady Regionalnej Nadrenii, dzięki czemu byli w stanie obliczyć częstość występowania ślepoty w latach 1987 – 2000 i porównać te wyniki ze statystykami dotyczącymi osób ślepych i niedowidzących.
Pozwoliło im to na sformułowanie teorii na temat częstości występowania ślepoty w ciągu ostatnich 30 lat.
Całkowita liczba osób ślepych zarejestrowanych w Nadrenii wzrosła między 1978 (10 665 osób) a 1997 rokiem (15 766).
Następie ustabilizowała się, aby w roku 2006 spaść do poziomu 15 725 zarejestrowanych.
Częstość występowania ślepoty w regionie oparta na danych statystycznych wykazywała podobne tendencje. Po zestandaryzowaniu wyników dla całych Niemiec zauważono jej niewielki spadek od 1997 roku.
Zobacz również:
Wyniki tych badań mogą dziwić, ponieważ wraz ze starzeniem społeczeństwa należałoby się spodziewać zwiększenia liczby ślepych i niedowidzących, jako że najczęstszą przyczyną problemów ze wzrokiem są choroby związane z wiekiem.
Przykładem mogą być wskaźniki zachorowalności na zwyrodnienie plamki żółtej, które wraz z wiekiem badanych stają się coraz wyższe.
Z drugiej jednak strony liczba przypadków, w których jaskra czy starczowzroczność prowadzą do całkowitej ślepoty, spada. Coraz rzadsze są także przypadki odklejania siatkówki oka.
Komentarze do: Maleje liczba osób ślepych