W ubiegłą sobotę, 1 grudnia 2012 roku, w Krakowie odbył się piąty już Małopolski Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita (NZJ), do których zalicza się m.in. Wrzodziejące Zapalenie Jelita Grubego i chorobę Leśniowskiego - Crohna. Spotkanie zostało zorganizowane przez działającą w ramach Towarzystwa J- elita, Małopolską Szkołę Edukacji o Chorobach Zapalnych.
Przed godziną 10: 00 na którą przewidziano pierwszy wykład, można było zasięgnąć wiedzy na temat diety w czasie choroby oraz zapoznać się z poradnikami i materiałami dostępnymi dla wszystkich gości Dnia Edukacji.
Blok wykładowy składał się z dwóch części, przedzielonych przerwą obiadową i na zadawanie pytań specjalistom. Spotkanie otworzyła dr hab. med. Małgorzata Sładek, gorąco zapraszając do wysłuchania ekspertów i dziękując za liczne przybycie.
Pierwszy wykład pod tytułem „Leczenie chirurgiczne w NZJ - ostateczność czy konieczność?”, poprowadził prof. dr hab. med. Roman Herman. Profesor skupił się na wyjaśnieniu, na czym polega leczenie chirurgiczne i jakie mogą być jego skutki. Zwracał uwagę na rolę, jaką pełni chirurg w terapii we współpracy z pacjentem. Podkreślał też, że operacja nie powinna być wynikiem pochopnej decyzji, gdyż może to skutkować groźnymi powikłaniami.
Zobacz również:
- Jelito grube, zwierciadło mózgu oraz nadzieja dla chorych na Parkinsona
- Zespoły parkinsonowskie
- Choroba Parkinsona
- Leczenie choroby Parkinsona
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
- Autyzm a geny
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
Drugi wykład „Mikrobiom jelitowy - wróg czy przyjaciel?”, należał do dr hab. med. Małgorzaty Zwolińskiej - Wcisło. Zostały rozpatrzone funkcje, jakie pełni mikrobom w organizmie człowieka oraz czy przynosi więcej szkody, czy pożytku. Pani Doktor zaznaczyła, że mikrobiomu nie należy się bać, a różnorodność gatunkowa bakterii w jelicie, jest czynnikiem warunkującym prawidłowy rozwój bariery śluzówkowej. Później, głos zabrała ponownie dr med. Małgorzata Sładek, która podjęła się tematu zmian w leczeniu NZJ, które miały miejsce w ostatnich latach.
Po dyskusji i przerwie obiadowej, rozpoczął się drugi blok wykładowy. Zaczęła dr Elżbieta Grabowska na temat zasad żywienia w NZJ. Podczas prelekcji można było dowiedzieć się, jaką rolę odgrywa dieta w leczeniu Chorób Zapalnych Jelit i dlaczego jest tak istotna. Spotkanie V Dnia Edukacji o Chorobach Zapalnych Jelita, zamknęła psycholog, mgr Dorota Jakubczak. Jej krótki wykład dotyczył działań ukierunkowanych na uzyskanie przez pacjentów z NZJ akceptacji choroby.
Jak co roku tematyka spotkania cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Aula była wypełniona po brzegi, a dyskusja trwała znacznie dłużej niż było to zaplanowane.
Autor:
Paulina Łabędź