Szukaj

Mechanizmy starzenia skóry krok po kroku wyjaśniane

Podziel się
Komentarze0

Mechanizmy biologiczne, które wchodzą w grę w procesie starzenia organizmu, są coraz lepiej rozumiane przez naukowców. Badacze są optymistyczni i cieszą się faktem, że ostatnie postępy w badaniach mogą prowadzić do terapii mogących spowolnić, a może nawet odwrócić, degenerację i patologie, które są związane z procesem starzenia.



Francuskie badanie, którym kierował Jean-Marc Lemaitre z instytutu Institut de génomique fonctionnelle, opublikowane pod koniec października, wykazało, że można przeprogramować komórki osób stuletnich w komórki macierzyste. Prace te zdają się więc udowadniać, że proces starzenia jest odwracalny.

Mimo że opracowanie i wdrożenie terapii komórkowych pozostaje sprawą ekstremalnie złożoną, wiele prób klinicznych (ograniczonych, co prawda), aktualnie trwa. Uważam, że właśnie jesteśmy świadkami tego, co zdaje się być wielką zmianą w wysiłkach terapeutycznych, które podejmujemy, żeby leczyć choroby związane z wiekiem, wyjaśnia w ten sposób doktor Norman Sharpless, profesor medycyny na Uniwersytecie Karoliny Północnej.

Zdaniem tego naukowca, wielka liczba chorób związanych z wiekiem będzie wymagała zastosowania medycyny regeneracyjnej, jeżeli naprawdę chcemy je zniszczyć.

Już jakiś rok temu, pewne badanie amerykańskie, przeprowadzone na myszach w Centrum Raka w Bostonie, wykazało, że starzenie można było odwrócić u tych zwierząt, lecząc je enzymem, który jest naturalnie obecny w ludzkim organizmie. Enzym ten chroni bądź naprawia telomery (które są usytuowane na krańcach naszych chromosomów). Dodajmy, że skracanie telomerów powoduje starzenie komórek.


Przedłużyć lata przeżyte w dobrym zdrowiu

Ostatnie amerykańskie badanie, opublikowane w przeglądzie brytyjskim Nature, również przeprowadzone na myszach genetycznie zmodyfikowanych, ujawniło, że eliminacja starych komórek, dotkniętych procesem biologicznego starzenia, czyli takich, które przestały się odnawiać i które gromadzą się wraz z wiekiem, zapobiega bądź opóźnia pojawianie się skutków starzenia.

Eliminując te komórki, a także to, co one prowokują, możemy przerwać związek między mechanizmami starzenia oraz predyspozycjami do chorób sercowo-naczyniowych, do raka i do demencji, wyjaśniał w ten sposób doktor James Kirkland, współautor tych prac.

Zdaniem tego naukowca, jest w tym duży potencjał dla podstawowych zmian w sposobie leczenia chorób przewlekłych u osób starszych. W rzeczywistości, myszy, u których badacze usunęli te postarzałe komórki przy pomocy substancji prowokującej autodestrukcję, doznały znacznej poprawy stanu zdrowia.

Naukowcy jednakże od razu sprecyzowali, iż chodzi bardziej o przedłużanie lat przeżytych w dobrym zdrowiu, niż o przedłużanie spodziewanej długości życia. Albowiem, perspektywa przeżycia do 150 lat, przy jednoczesnym zmaganiu się z chorobą Alzheimera przez „ostatnie” 70 lat życia, raczej nikogo nie nastraja zbyt entuzjastycznie.

Badania te zostały ocenione mimo wszystko jako kluczowe, jeśli chodzi o odpowiedź na wyzwanie ekonomiczne, jakim jest starzenie populacji w krajach rozwiniętych. Taką opinię wydał Dan Perry, przewodniczący Alliance For Aging Research. Organizacja ta, która działa dla dobra publicznego, promuje badania przeciwko starzeniu i jego patologiom. Jak podsumowuje Dan Perry, nadszedł moment prawdy demograficznej. I musimy się z tym zmierzyć.

Komentarze do: Mechanizmy starzenia skóry krok po kroku wyjaśniane

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz