Zaangażowanie się w praktyki medytacyjne może pomóc ludziom, którzy mają problemy ze snem, w większym stopniu niż uczenie się o tym, jak stworzyć w sypialni warunki sprzyjające spaniu. Badania opierały się na kursie medytacji z instruktorem.
- Bardziej prawdopodobne jest, ze wyciągniesz więcej korzyści ze standardowego kursu z doświadczonym instruktorem niż samodzielnej nauki - mówi główny autor badań, David Black z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles.
Poprzednie badania wykazały, że korzyści dla snu płyną z medytacji w ruchu, jak tai chi, ale nie analizowano pod tym kątem medytacji nieangażującej ruchowo.
W badaniach wzięło udział 49 osób w wieku 55 lat wzwyż, które miały zaburzenia snu co najmniej w stopniu średnim. Po przeprowadzeniu wywiadów telefonicznych i wizyt podzielono je na dwie grupy.
Jedna grupa przychodziła do centrum badań codziennie przez 6 tygodni, żeby wziąć udział w 2-godzinnej sesji kursu medytacyjnego (mindfulness meditation). W programie była medytacja, posiłek, spacer, ruch i praktyka miłującej dobroci. Certyfikowany nauczyciel, który prowadził zajęcia, zalecił uczestnikom medytowanie 5 minut dziennie, a potem stopniowo wydłużanie czasu do 20 minut dziennie.
Zobacz również:
- Narkolepsja - nieuleczalny sen?
- Jak walczyć z zaburzeniami snu w starszym wieku?
- Dlaczego marzenia senne są ważnym elementem psychoterapii?
- Dlaczego sen jest ważny?
- Bezruch we śnie, czyli co dzieję się z umysłem podczas koszmarów
- Bezdech senny
- Jak sobie radzić z zaburzeniami snu?
- Sen najlepszym sposobem na regenerację organizmu
Druga grupa uczęszczała na kurs higieny snu, gdzie uczestnicy dowiadywali się o problemach ze snem, o biologii stresu i jego zmniejszaniu, o monitorowaniu własnych zachowań związanych ze snem, metodach relaksacji dla poprawy snu i strategiach dotyczących higieny snu.
Kiedy naukowcy analizowali jakość snu przed kursem, średni wynik wynosił 10. Wskaźnik 5 i więcej wskazuje na zaburzony sen. Kiedy 49 uczestników wypełniło ankiety po kursie, okazało się, że osoby z grupy medytacyjnej miały wynik lepszy średnio o 2,8 punktów, w porównaniu do 1,1 punktu w grupie z kursu higieny snu.
Objawy lęku zmniejszyły się w obu grupach, ale zaburzenia takie jak bezsenność, zmęczenie i depresja uległy poprawie w większym stopniu w przypadku uczestników kursu medytacji.
Według Adama Spiry z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore badania mogą być szczególnie pomocne dla ludzi starszych, ponieważ zaburzenia snu występują powszechnie w tej grupie wiekowej, a większość wykorzystywanych metod leczenia jest potencjalnie szkodliwa.
Aleksandra Żyła
Komentarze do: Medytacja może pomóc starszym ludziom spać