Agencja Santé Canada włącza bardziej stanowcze ostrzeżenia do etykietek na buteleczkach z metoclopramidem, czyli lekarstwem używanym do leczenia problemów trawiennych. Zażywanie metoclopramidu może spowodować późną dyskinezję, czyli zaburzenie układu ruchowego, charakteryzujące się anormalnymi ruchami mięśni, przede wszystkim na poziomie twarzy.
Ryzyko wzrasta wraz z długością trwania leczenia i większe jest u osób starszych, w szczególności u kobiet w starszym wieku, podkreślił w zeszłym tygodniu kanadyjski minister zdrowia na swojej stronie internetowej.
Późna dyskinezja objawia się zazwyczaj bezwolnymi ruchami języka, twarzy, ust albo szczęki. Tułów i kończyny są czasami również dotknięte, przede wszyskim pod postacią trzęsienia nóg. Nie istnieje żadne znane leczenie dla rozpoznanych przypadków dyskinezji późnej, według agencji Sante Canada.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Metoclopramid jest dostępny w Kanadzie od 1975 roku. Sprzedawany jest na receptę pod wieloma różnymi nazwami i markami, i jest przede wszystkim przepisywany w leczniu problemów trawiennych, spowodowanych przez zbyt wolne opróżnianie żołądka. Lek ten pomaga przyśpieszyć proces trawienia.
Agenca Sante Canada doradza unikanie przedłużanie leczenia metocloparmidem powyżej 12 tygodni, o ile nie zostanie ustalone, że korzyści znacznie przewyższają zagrożenia.
W końcu, kanadyjski minister zdrowia przypomina lekarzom i farmaceutom, że metoclopramid nie jest wskazany w Kanadzie do leczenia czkawki, gastroparezy żołądkowej (częściowy paraliż żołądka), mdłości i wymiotów w okresie ciąży, objawów wzdęć albo problemów z zatwardzeniem związanymi z zaburzeniami pokarmowym.
Komentarze do: Metoclopramid: bardziej stanowcze ostrzeżenia