Miedź i jej znaczenie dla organizmu ludzkiego
Podroby, skorupiaki, orzechy, warzywa oraz suszone owoce, tak samo jak i całe ziarna zbóż – one wszystkie są produktami żywnościowymi najbogatszymi w miedź. Połowa miedzi, jaką przyjmujemy, jest absorbowana przez nasz organizm. Nadmiar miedzi (w stosunku do naszych potrzeb), jest eliminowany wraz z żółcią.
Miedź, pierwiastek o symbolu Cu (łac. cuprum), jest metalem z grupy metali przejściowych, o czerwonym kolorze. Tak samo jak cynk, miedź bierze udział w działaniu licznych enzymów. Jednakże, jej funkcje mają o wiele większy zakres. Miedź bowiem uczestniczy także w tworzeniu kości, tak samo jak w hematopoezie – inaczej mówiąc, w tworzeniu krwi, a mówiąc jeszcze dokładniej, w tworzeniu elementów komórkowych.
Zobacz również:
Niedobory miedzi są rzadkie. Najczęściej są dziedziczne i dotyczą noworodków (najczęściej płci męskiej). Zdarzają się raz na 50 000 urodzeń. Natomiast, niedobory związane z pożywieniem są rzadko odpowiedzialne za niedbór miedzi. A zwłaszcza wtedy, kiedy mechanizmy genetyczne, które kontrolują ten mechanizm, są normalne.
Komentarze do: Miedź i jej znaczenie dla organizmu ludzkiego