Szukaj

Miedź przeciwko infekcjom szpitalnym

Podziel się
Komentarze0

Badacze angielscy przeprowadzili pewne doświadczenie, które było transmitowane bezpośrednio przez internet. Doświadczenie to pokazywało antybakteryjne właściwości miedzi. Jeśli nawet miedź, element naturalny, już wcześniej budziła zainteresowanie lekarzy, to właśnie jej właściwość do tej pory nieznana zostały wykazana przez badaczy z Uniwersytetu w Southampton w Zjednoczonym Królestwie.



Od wielu lat bowiem, naukowcy ci interesowali się potencjałem miedzi w dziedzinie walki z infekcjami szpitalnymi, czyli z infekcjami, które łapiemy w placówkach zdrowotnych. A ostatnio, brytyjscy naukowcy przeprowadzili bezpośrednio doświadczenie, które udowodniło wysuwaną przez nich hipotezę: miedź jest zdolna do zabijania bakterii.

Aby wykazać tę właściwość miedzi, naukowcy użyli szczepów gronkowca złocistego (MRSA), odpornych na jeden antybiotyk, na metycylinę. Są to tak zwane „superbakterie”, stanowiące część tych mikrobów, które w ostatnich latach są prawdziwym problemem dla zdrowia publicznego. Rozprzestrzeniają się one bardzo szybko w szpitalach.

Te mikroorganizmy, odporne na antybiotyki, mają każdego roku zakażać blisko 7 000 000 osób, według New Scientist.


Aż do tej pory wysiłki podejmowane w walce z tym zjawiskiem, koncentrowały się głównie na poszukiwaniach nowych antybiotyków. Ale odkrycie badaczy brytyjskich może stanowić dobry ślad.

Na czym polega ich doświadczenie? Po wysterylizowaniu płytek miedzi oraz płytek metalowych, badacze pokryli je około 10 000 000 bakterii MRSA. Następnie, każdą z tych płytek naukowcy obserowali pod mikroskopem, aby stwierdzić, co takiego stanie się z gronkowcami.

Po upływie kilku minut, rezultaty były już przekonujące: na płytkach miedzianych, bakterie zaczęły umierać jedna po drugiej, podczas gdy na płytkach metalowych prosperowały wręcz znakomicie. Zdaniem badaczy, miedź ma działać na dwa sposoby: pośrednio i bezpośrednio.

Bezpośrednie działanie bierze się z uwalniania jonów miedzi, które degradują DNA komórek i hamują ich oddychanie. Działanie pośrednie natomiast jest znacznie szybsze. Na suchej powierzchni, miedź wchodzi w interakcję z metabolizmem bakterii, w wyniku czego powstają bardzo silne wolne rodniki, które są jeszcze szybsze niż sama miedź w niszczeniu komórek, wyjaśnił w wywiadzie dla New Scientist, profesor Bil Keevil.

W świetle tych badań, badacze zasugerowali, aby wszystkie powierzchnie kontaktowe, takie jak klamki drzwi szpitalnych, były produkowane z miedzi albo ze stopów miedzi, aby ograniczyć zakażenia. Jest to technika, która ma być skuteczniejsza niż nowe antybiotyki.

Agencja na rzecz rozwoju badań nad miedzią stwierdziła, iż aktualnie trwają próby kliniczne, mające potwierdzić te rezultaty.

Komentarze do: Miedź przeciwko infekcjom szpitalnym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz