Migotanie przedsionków – przyczyny, objawy, leczenie
Migotanie przedsionków to jedna z najczęściej występujących nieprawidłowości rytmu serca, która polega na nieskoordynowanym pobudzeniu przedsionków serca. Może temu towarzyszyć szybka akcja komór. W wyniku nieskoordynowanej, nadto dynamicznej aktywacji przedsionki mają problem z pompowaniem krwi do komór serca. Jest to przyczyną tego, że migotanie przedsionków zmniejsza nagle objętość krwi przepompowywanej.
Przyczyny migotania przedsionków
W literaturze znajdujemy główne przyczyny migotania przedsionków, są to: niewydolność serca u starszych osób, zaś u młodych są to wady zastawkowe. Migotanie przedsionkowe występuje w wyniku przeciążeń przedsionka, bądź jego uszkodzeń, którymi są:
- wady serca,
- nadciśnienie tętnicze,
- zapalenie serca,
- nadczynność tarczycy,
- nadwaga,
- choroby płuc,
- leki oraz alkohol,
- w niektórych wypadkach dolegliwość ta jest uwarunkowana genetycznie.
Objawy migotania przedsionków
Do głównych objawów migotania przedsionków zalicza się:
- zawroty głowy,
- nagłe uczucie duszności,
- uczucie kołatania serca,
- osłabienie,
- czasem zdarzają się omdlenia,
- ból w klatce piersiowej.
Objawy te mogą pojawiać się z różną częstotliwością. Jeśli pojawiają się w ciągu doby, nazwane są typem napadowym. Jeśli trwają kilka dni, jest to przetrwałe migotanie przedsionków, najtrudniejsze jest tzw. migotanie utrwalone, które ciężko wykorzenić. Z reguły napadowe migotanie przedsionków ustępuje samoistnie.
Zobacz również:
Jeśli zauważymy u siebie podobne objawy, nie lekceważmy ich. Nieleczone migotanie przedsionków może prowadzić do powstania skrzeplin w przedsionkach serca, które z prądem krwi mogą trafić do różnych narządów, co jest przyczyną m. in. niedokrwiennego udaru mózgu czy niewydolności serca.
Badanie, które wykrywa migotanie przedsionków
Aby rozpoznać, że nasze dolegliwości są przyczyną migotania przedsionków, należy zastosować badanie EKG. Najbardziej istotną kwestią jest fakt, iż trzeba znaleźć przyczynę tego schorzenia. Aby tego dokonać często stosuje się badania pomocnicze, które mają na celu ocenić stan płuc oraz serca. Dlatego wykonuje się także: echo serca, rtg klatki piersiowej, pomiar ciśnienia tętniczego, padania podstawowe – krwi.
Leczenie migotania przedsionków
Gdy już dowiemy się, że mamy do czynienia z migotaniem przedsionków należy od razu przejść do poważnego potraktowania sprawy. Lekarz, w zależności od potrzeb pacjenta, a więc od stanu rozwoju choroby, jak też indywidulanych możliwości organizmu, doskonale określi proces leczenia.
W wypadku migotania przedsionków ważne jest, aby leczenie sięgało przyczyny choroby. Trzeba mieć na uwadze przywrócenie odpowiedniego rytmu serca, a w dalszej perspektywie dbanie o to, aby ten stan utrzymać. Taki efekt można uzyskać poprzez leki antyrytmiczne, kardiowersję, a także czasem stosuje się ablację – czyli wypalanie miejsca, które odpowiedzialne jest za migotanie przedsionków przez wprowadzanie elektrody do serca poprzez tętnicę udową lub żyłę.
Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne istnieje różnorodność na obecnym rynku i w tej kwestii warto zaufać lekarzowi.
Autor: Karolina Tarabańska
Komentarze do: Migotanie przedsionków – przyczyny, objawy, leczenie