Jeśli nawet wielkie i powtarzające się migreny mają prowokować małe uszkodzenia w mózgu, wykrywalne przy pomocy techniki neuroobrazowania mózgowego (rezonans magentyczny), to jednakże nie podnoszą one ryzyka zbyt wczesnego pogroszenia funkcji intelektualnych.
Po przebadaniu przypadków 780 starszych osób (powyżej 65 roku życia), które były obserwowane przez 10 lat, zespół badawczy pana Christophe’a Tzourio jest dzisiaj w stanie stwierdzić, iż migreny i duże bóle głowy mają nie wywierać żadnego wpływu na zwiększenie ryzyka spadku funkcji intelektualnych.
Dlatego też, francuski badacz-neurolog wyjaśnia w wywiadzie dla Agence France Presse: widziałem już wielu ludzi cierpiących na migreny, a pierwsze pytanie, jakie padało, brzmiało „Czy to uszkodzi albo zniszczy mój mózg?”. Nie ma więc się czego bać.
Konkluzja ta jest rezultatem wspólnych prac francuskiego instytutu INSERM (Narodowy Instytut Zdrowia oraz Badań Medycznych, Institut national de la santé et de la recherche médicale) oraz paryskiego Uniwersytetu Piotra i Marii Curie-Skłodowskiej.
Zobacz również:
- Czy bóle głowy u dzieci są niebezpieczne?
- Jak radzić sobie z bólami głowy?
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Dokucza ci ból kręgosłupa? Spróbuj terapii wodnej Kneippa!
- Na czym polega akupunktura?
- Domowe sposoby na ból karku
- Pacjent nie może cierpieć, czyli o leczeniu bólu podczas pobytu w szpitalu
- Uwaga na kamienie żółciowe!
Tym niemniej jednak, prawdą jest, że migreny mają tendencję do prowokowania małych uszkodzeń mikronaczyń w mózgu, co odpowiada często deterioracji małych tętniczek mózgowych, których zadaniem jest zaopatrywanie w płyny białą istotę mózgu.
Inne badanie wykazało, że ten typ uszkodzeń może zwiększać ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych oraz sprzyjać pojawieniu się choroby Alzheimera.
Ale Christophe Tzourio jest jednak pewny swego: jeśli nawet ofiary migren mają więcej uszkodzeń mózgowych niż osoby nie cierpiące z powodu ogromnych bólów głowy, to testy pamięci, rozumowania oraz orientacji wykonane na ludziach cierpiących na migreny i na ludziach niecierpiących na migreny, nie wykazały żadnej różnicy w wynikach.
Dlatego też lekarz ten tak podsumowuje swoje prace: nie zaobserwowaliśmy więc negatywnych konsekwencji migreny dla mózgu.
Agence France Presse precyzuje jeszcze ze swej strony, iż we Francji jest około 11 000 000 ludzi cierpiących na migreny, z czego od 550 000 do 1 000 000 to dzieci.
Komentarze do: Migreny mają nie mieć żadnych konsekwencji dla mózgu