Błędne planety, które nie orbitują wokół żadnej gwiazdy, mają być o wiele liczniejsze niż nam się to do tej pory wydwało, stwierdzili naukowcy. Ich ostatnie badanie bowiem sugeruje, że w naszej galaktyce, te planety-włóczęgi, mają być aż do 100 000 razy bardziej liczne niż gwiazdy.
Badacze z instytutu Kavli Institute for Particle Astrophysics and Cosmology (KIPAC) spróbowali oszacować liczbę planet błądzących w naszej galaktyce.
Naukowcy ci oparli się na ostatnich odkryciach planet – włóczęgów, na pomiarach grawitacji galaktyki, a także na teorii zarządzającej powstawaniem planet, aby dojść do hipotezy, według której te ciała niebieskie, które same się włóczą w przestrzeni kosmicznej, mają być o wiele liczniejsze niż to się nam do tej pory wydawało.
Według astrofizyków z instytutu Kavli Institute for Particle Astrophysics and Cosmology, których prace zostały opublikowane w specjalistycznym przeglądzie Arxiv, planet włóczących się bez celu w kosmosie ma być w rzeczywistości od 5 do 100 000 razy więcej niż gwiazd.
Zobacz również:
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Nowoczesne metody badania płodu
- Czy lekarstwa staną się bezużyteczne?
Liczba ciał niebieskich w Galaktyce Drogi Mlecznej została oceniona na około 200 000 000 000; błędnych planet ma być z kolei miliony miliardów, podkreślają jeszcze naukowcy z instytutu Kavli Institute for Particle Astrophysics and Cosmology.
Ta hipoteza powinna być jednakże jeszcze potwierdzona przez przyszłą generację superteleskopów, Wide-Field Infrared Survey Telescope (WFirst), które pracę swoją mają zacząć w 2020 roku, a także Large synoptic survey telescope (LSST).
Teleskopy Wide-Field Infrared Survey Telescope powinny określić stosunek liczby egzoplanet – włóczęgów, których masa jest większa od masy Jowisza, do liczby gwiazd standardowych, z precyzją do około 13%, jak podkreślają badacze z Kavli Institute for Particle Astrophysics and Cosmology.
Dzisiaj, liczba planet błądzących, których istnienie zostało potwierdzone, nie przekracza dziesięciu.