27 października 2012r. odbyły się warszawskie obchody Światowego Dnia Gry Wstępnej zorganizowane przez Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego. Jest to ampania społeczna promująca zdrowie seksualne i uświadamiająca różnym grupom społecznym, jak ważna jest ta sfera życia.
Podczas tego wydarzenia uczestnicy mieli okazję skonfrontować swoje doświadczenia i wiedzę dotyczące gry wstępnej z diagnozą zaprezentowaną przez prof. Izdebskiego, seksuologa , autora badania zrealizowanego dzięki „Polpharmie” „Seksualność Polaków 2011”, a także wypowiedzieć się w ankiecie dotyczącej miłosnych igraszek.
Uczestnicy ankiety odpowiedzieli na sześć pytań związanych z grą wstępną. Pytania dotyczyły: czasu trwania i momentu rozpoczęcia gry wstępnej, elementów tworzących grę wstępną, wpływu gry wstępnej na jakość relacji między partnerami.
Kobiety podobnie jak mężczyźni uznały, że gra wstępna nie może obejść się bez pieszczot i pocałunków, że ma duże znaczenie dla zbudowania intymnej relacji między partnerami. Według ankietowanych, do zainicjowania gry wstępnej najbardziej zachęca dotyk partnera / partnerki. Co ciekawe, zarówno mężczyźni, jak i kobiety w większości uznali, że gra wstępna powinna trwać ok 10 – 20 minut, a za wydłużeniem miłosnych igraszek opowiedziało się więcej kobiet niż mężczyzn.
Wnioski z ankiety „Co wiesz o grze wstępnej” okazały się zgodne z wynikami badania profesora Zbigniewa Izdebskiego i „Polpharmy” „Seksualność Polaków 2011”, z których wynika, że na udane życie seksualne pozytywnie wpływa bycie w głębokiej relacji z drugą osobą. Według badania 71 % Polaków w wieku 15 – 49 lat zgadza się ze stwierdzeniem, że to właśnie miłość warunkuje udane pożycie seksualne.
Badania Zbigniewa Izdebskiego i „Polpharmy” „Seksualność Polaków 2011”.
Jednocześnie 42% Polaków (w tym 65% kobiet i 40% mężczyzn) deklaruje, że nie powinno się podejmować współżycia seksualnego bez głębszego zaangażowania uczuciowego.
Badania Zbigniewa Izdebskiego i „Polpharmy” „Seksualność Polaków 2011”
Z badania profesora Izdebskiego i „Polpharmy” wynika również, że kobiety w większym stopniu niż mężczyźni przywiązują wagę do zbudowania intymnej relacji w sypialni. Dla 63 % kobiet i 41 % mężczyzn przytulanie, dotyk i bliskość cielesna są ważniejsze niż stosunek seksualny.
Zobacz również:
Badania Zbigniewa Izdebskiego i „Polpharmy” „Seksualność Polaków 2011”.
„Zarówno wyniki zaprezentowanych w toku spotkania badań, jak i wyniki ankiety wypełnionej przez uczestników tego wydarzenia pokazują – z jednej strony – że większą rolę grze wstępnej przypisują kobiety, z drugiej zaś wyraźnie też widać coraz większe docenianie pieszczot, czułości przez mężczyzn. Najbardziej spektakularne wydaje się to, że także mężczyźni coraz częściej nie wyobrażają sobie podjęcia współżycia seksualnego z osobą, którą nie darzą miłością. Im starsza grupa wiekowa, tym tego typu relacje okazują się ważniejsze dla związku” – komentuje profesor Zbigniew Izdebski ekspert Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego z Kliniki Zdrowia Seksualnego Instytutu Psychosomatyczego.
Wszystkim, którzy odczuwają jakiekolwiek problemy w związku z aktywnością seksualną eksperci Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego zalecają wizytę u seksuologa i otwartą rozmowę o swoich problemach. Więcej informacji i porad znaleźć można również na stronie www.opzs.pl
Informacje o Ogólnopolskim Programie Zdrowia Seksualnego
Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego to kampania społeczna promująca zdrowie seksualne i uświadamiająca różnym grupom społecznym, jak ważna jest ta sfera życia.
Z tematem zdrowia seksualnego ciężko się zmierzyć nawet lekarzom. Badania wskazują, że aż 73 % pacjentów nigdy nie zostało zapytanych przez lekarza o ich zdrowie seksualne, 24 % pacjentom takie pytanie lekarz zadawał sporadycznie, a tylko 3 % - często. Lekarze nie zawsze wiedzą, jak zapytać pacjenta o tę sferę zdrowia, co uniemożliwia postawienie właściwej diagnozy.
W ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego realizowane są działania kierowane zarówno do środowiska medycznego, jak i do pacjentów, ich bliskich oraz całej opinii społecznej. Autorom programu zależy na przekonaniu każdego Polaka, że również i on ma prawo do szczęścia, na które składa się m.in. możliwość czerpania radości z życia erotycznego.
Prawa seksualne stanowią fundamentalne i uniwersalne prawa człowieka. Deklaracja Praw Seksualnych WHO (World Health Organization) z 2002 roku obejmuje między innymi:
- prawo do przyjemności seksualnej, uznając ją za źródło fizycznego, psychologicznego, intelektualnego i duchowego dobrostanu;
- prawo do odrębności seksualnej, integralności oraz bezpieczeństwa seksualnego ciała. Człowiek może podejmować niezależne decyzje dotyczące własnego życia seksualnego, zgodne z własną moralnością i etyką społeczną;
- prawo do wolności seksualnej, do wyrażania pełni potencjału seksualnego, z wykluczeniem wszelkich form przymusu seksualnego, wykorzystywania oraz nadużyć;
- prawo do wyczerpującej edukacji seksualnej, w którą powinny być zaangażowane wszystkie instytucje społeczne;
- prawo do informacji seksualnej opartej na badaniach naukowych;
- prawo do seksualnej opieki zdrowotnej, która powinna być dostępna w celu zapobiegania i leczenia wszelkich problemów, chorób i zaburzeń seksualnych.
„Badanie Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy Seksualność Polaków 2011” zostało zrealizowane w 2011 roku przez TNS OBOP. Celem badania była analiza zwyczajów seksualnych oraz zdrowia seksualnego Polaków. Badanie ma charakter ilościowy, a jego wyniki charakteryzują populację mieszkańców Polski w wieku 15-59. Wyniki prezentowane są w dwóch głównych przekrojach 15-49 lat oraz 15-59 lat.
Większość prezentowanych danych dotyczy pierwszego przekroju, gdyż analiza dla grupy 15-49 lat daje możliwość samodzielnego porównywania danych z wynikami wcześniejszych badań seksualności Polaków zrealizowanych przez Zbigniewa Izdebskiego w latach 1997, 2001 i 2005 w oparciu o tę samą metodologię na reprezentatywnych próbach osób w wieku reprodukcyjnym. Wyjątkiem są wyniki badań dotyczące zdrowia seksualnego. Ze względu na specyfikę problematyki, uwzględniono w nim odpowiedzi wszystkich, także najstarszych w próbie respondentów (50-59 lat).