Naukowcy ze Szwajcarii ogłosili, iż udało im się opracować maleńki bezprzewodowy podskórny tester krwi. Ma on 14 mm i może mierzyć poziomy różnych substancji obecnych w krwiobiegu, a informacje przesyłać bezpośrednio na smartfon. Rezultaty te następnie można bezpośrednio przesłać do lekarza leczącego, dzięki połączeniu bluetooth.
System ten jest bardzo prosty, ja zapewniają Szwajcarzy, i łatwo go zainstalować.
Został specjalnie opracowany tak, aby można go było wszczepiać w tkankę podskórną dzięki strzykawce. Można go więc zainstalować na poziomie brzucha, nóg czy rąk.
Na miejscu może pozostać wiele miesięcy, zanim trzeba go będzie zastąpić bądź całkowicie usunąć, kiedy już nie będzie potrzebny.
Zobacz również:
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Nowoczesne metody badania płodu
- Czy lekarstwa staną się bezużyteczne?
Wynalazcy uważają, że cały system jest unikatowy, ponieważ może mierzyć jednocześnie poziomy pięciu różnych substancji, takich jak cholesterol czy glukoza.
Do sprzedaży powinien trafić już za 4 lata. Szczególnie przydatny będzie dla pacjentów, którzy wymagają stałej obserwacji z powodu chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca.
Implant pomoże także ocenić efekty długotrwałych terapii, takich jak leki chemioterapeutyczne podawane w przypadku nowotworu.
Prof. De Micheli z Ecole Polytechnique Federal de Lausanne ocenia, że tester ten pozwoli kontrolować w sposób bezpośredni i ciągły stan pacjenta, bez konieczności opierania się jedynie na jego wieku, wadze oraz tygodniowych testach krwi.
Komentarze do: Miniaturowe laboratorium pod skórą