Według popularnego poglądu picie słabszego alkoholu przed mocniejszym pozwala uniknąć kaca. Naukowcy z Niemiec sprawdzili, czy kolejność wypijanego alkoholu ma znaczenie. Wyniki eksperymentu dla wielu mogą być zaskoczeniem.
Autorzy badania podzieli 90 ochotników w wieku od 19 do 40 lat na trzy grupy. Pierwsza miała wypić 1,5 litra piwa (typu lager), a następnie 4 duże kieliszki białego wina. Druga grupa miała za zadanie spożyć takie same ilości alkoholu, ale w odwrotnej kolejności - najpierw wino, potem piwo. Osobom z trzeciej, kontrolnej, grupy podano wyłącznie jeden rodzaj alkoholu - albo piwo, albo wino. We wszystkich przypadkach stężenie alkoholu było równe.
Po tygodniu badanie powtórzono, ale, aby uwiarygodnić cały eksperyment, uczestnicy mieli teraz pić alkohole w odwrotnej kolejności niż poprzednio, a osoby z grupy kontrolnej zamiast piwa dostały wino - i odwrotnie.
Zobacz również:
Bezpośrednio po wypiciu trunków pytano uczestników o ich samopoczucie. Ankietę powtarzano co kilka godzin. Ochotnicy oceniali upojenie alkoholowe w skali od 1 do 10. Kolejnego dnia rano pytano, czy mają kaca. Swoje odczucia oceniali w skali od 0 do 56 punktów. Uczestników eksperymentu pytano o czynniki takie jak: pragnienie, ból brzucha, nudności, zmęczenie, ból głowy, zawroty głowy, zwiększone tętno czy utrata apetytu.
Eksperyment pokazał, że żadna z przebadanych grup nie miała wyniku znacznie odbiegającego od pozostałych. Naukowcy zauważyli jedynie, że kobiety zazwyczaj odczuwały większego kaca niż mężczyźni.
Nie ma znaczenia, w jakiej kolejności zamawiasz swoje drinki. Jeśli wypijesz za dużo, po prostu to odchorujesz - podsumowano w artykule opisujacym badanie, który ukazał się w czasopiśmie „The American Journal of Clinical Nutrition".
Komentarze do: Ten sposób nie pozwala uniknąć kaca. Naukowcy obalili popularny mit na temat picia alkoholu