W tym sezonie wirus grypy jest jednym z gorszych od lat. Jednak przyczyną problemów nie jest tylko wirus, lecz mity, które krążą na jego temat. Dr Gregory Poland, ekspert ze słynnej Mayo Clinic, specjalista od chorób wirusowych i szczepień, pomaga rozwiać najpopularniejsze z nich.
Mit nr 1: Poprzez szczepienie przeciwko grypie możesz się jej nabawić.
Fałsz. Szczepionki w zastrzyku przeciwko grypie składają się z nieaktywnych cząsteczek wirusa i jest niemożliwe, by to one spowodowały chorobę.
Szczepionka do nosa w sprayu zawiera osłabione żywe organizmy, jednak nie mogą się one rozmnożyć, a tym samym spowodować grypy.
Mit nr 2: Szczepionki i tak nie działają, więc po co tyle zachodu.
Fałsz. Jeśli istnieje zgodność pomiędzy wirusem powodującym chorobę, a tym zastosowanym w szczepionce, ochrona jest doskonała u zdrowych ludzi. Ochrona jest słabsza, jeśli jest się chorowitym lub w podeszłym wielu.
Szczepionki są jak pasy w samochodzie, nie są doskonałe, ale są najlepszym dostępnym zabezpieczeniem wobec poważnych obrażeń i śmierci.
Mit nr 3: Szczepionki są niebezpieczne, zwłaszcza dla kobiet w ciąży.
Fałsz. Obawy wobec szczepienia ciężarnych kobiet zaczynają się, gdy istnieją przeciwwskazania co do szczepienia konkretnej kobiety, mówi dr Poland. Współcześnie szczepionki są bezpieczne dla kobiet w ciąży i są polecane.
Zobacz również:
Ostatnio badania wykazały znaczący wzrost śmiertelności niezaszczepionych kobiet, chorych na grypę. Jednak nie przeprowadzano takich badań wśród kobiet w ciąży, zatem powinny one unikać szczepionek do nosa w sprayu zawierających żywe, osłabione wirusy grypy.
Mit 4: Już za późno na szczepienia, bo sezon grypowy w pełni.
Fałsz. Zawsze lepiej szczepić się przed sezonem zwiększonej zachorowalności na grypę, ponieważ okres nabierania odporności wynosi ok. dwóch tygodni, jednak nigdy nie jest zapóźni na szczepienie.
Nawet jeśli nie zaszczepisz się i zachorujesz, warto wtedy przyjąć dawkę szczepionki, by uniknąć bardziej zaawansowanych stadiów choroby.
Mit 5: To tylko grypa. O co to zamieszanie?
Fałsz. Nie powinniśmy bagatelizować grypy. Nawet do 40 tysięcy Amerykanów w średnim wieku umiera z powodu grypy, a ponad 250 tysięcy jest hospitalizowanych.
Powikłania i śmiertelne skutki choroby są szczególnie częste u osób z przewlekłymi schorzeniami, seniorów, kobiet w ciąży, osób otyłych, dzieci. Nikt nie powinien traktować grypy jako niegroźnego schorzenia, gdyż co roku powoduje ona komplikacje zdrowotne i śmierć wielu osób.
Szczepionki, mimo że niedoskonałe, są najlepszym dostępnym środkiem zapobiegawczym, mówi dr Poland, Mary Lowell Leary Professor of Medicine oraz dyrektor Vaccine Research Group w Mayo Clinic.
Rady jak uniknąć choroby:
- dokładnie myj i dezynfekuj ręce;
- korzystaj ze szczepień;
- nie pal, to osłabia organizm;
- nie wstydź się dbać o swoje zdrowie, np. gdy obsługuje cię przeziębiony kelner, nie wahaj się prosić o inną obsługę lub zjedz w innym lokalu
red. Elżbieta Reimann