Choroby wzroku zazwyczaj dotykają ludzi starszych. - Z takiego założenia wychodzą młodzi ludzie uważający, że nie należą do grupy narażonej np. na zachorowanie na zaćmę. Są jednak w błędzie. Zaniedbanie jej objawów może wiązać się ze znacznym uszkodzeniem ostrości wzroku, a w ostateczności nawet z jego utratą.
Zaćma ( z łac. cataracta) jest chorobą oczu polegającą na zmętnieniu soczewki (utracie jej przejrzystości), w skutek czego ostrość widzianego obrazu osłabia się. Osoby cierpiące na tę przypadłość skarżą się często na pojawiające się przed oczami zamglenia.
Choroba ta dotyczy już ok. 27 milionów ludzi na świecie. Większość z nich to ludzie cierpiący na jej starczą odmianę. Znaczącą ilość w tej grupie stanowią jednak także osoby młode, najczęściej obciążone genetycznie.
Dlaczego młodzi chorują na zaćmę?
Zaćma rozwija się u coraz młodszych osób. Ma na to wpływ m.in. zwiększona ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. Młodzi ludzie, w słoneczne dni, często zaniedbują swój wzrok i nie chronią go odpowiednio. Tymczasem promienie UV mają bardzo szkodliwy wpływ na oczy. Warto więc pamiętać, żeby podczas wszelkich wyjść, gdzie czas spędzany na słońcu to kilka godzin, zabierać ze sobą okulary posiadające właściwy filtr ochronny i certyfikaty bezpieczeństwa (na zachowanie europejskich standardów bezpieczeństwa wskazuje skrót CE).
Do pozostałych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zaćmy zalicza się również zanieczyszczenie środowiska, złą dietę czy choroby cywilizacyjne, takie jak miażdżyca i cukrzyca. Poza tym może wystąpić także wrodzona forma zaćmy. Dzieje się tak, gdy kobieta w ciąży, w okresie kształtowania się soczewki oka u dziecka (ok. 7-8 tygodnia) przeszła zakażenie lub podawano jej lekarstwa na bazie sterydów, w rezultacie czego doszło do zwyrodnienia soczewki, która nie mogła dobrze rozwinąć się w okresie embrionalnym. Przyczyną występowania katarakty są również predyspozycje genetyczne, czyli dziedziczenie choroby po rodzicach.
Jak rozpoznać zaćmę?
Do podstawowych objawów zaćmy zalicza się zmiany w postrzeganiu kontrastu, jednooczne podwójne widzenie i zaburzenia ostrości wzroku przy silnym świetle. Najbardziej charakterystycznym, zewnętrznym, objawem zaćmy jest biała barwa źrenicy oka. Wynika to z uszkodzenia jądrowej i korowej warstwy soczewki oka, gdzie rozwija się ta choroba. Pozostałe objawy są już dużo mniej jednoznaczne.
Zobacz również:
- Wiele młodych osób w pierwszym stadium choroby myli zaćmę z typowymi wadami wzroku, takimi jak krótko- czy dalekowzroczność. Przyczyną takiego stanu rzeczy są podobne objawy, czyli stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia do bliży i dali oraz zamazywanie się obrazu – mówi dr Karol Korżel z kliniki okulistycznej Lexummedica . - Niestety, w przypadku katarakty nie ma możliwości skutecznego skorygowania nieprawidłowego widzenia, np. za pomocą okularów czy soczewek. Można jedynie zmniejszyć tempo rozwoju choroby. Dlatego bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie zaćmy i podjęcie natychmiastowego leczenia – dodaje.
Nic straconego, czyli o metodach leczenia
Zaćma jest uciążliwą chorobą, która zaniedbana może prowadzić nawet do ślepoty. Młodzi ludzie nie powinni jednak załamywać rąk i od razu po jej rozpoznaniu przystąpić do leczenia.
W początkowym stadium zaćmy stosuje się leczenie farmakologiczne. Głównym efektem działania lekarstwa jest jednak przede wszystkim spowolnienie tempa rozwoju choroby, a nie całkowite jej wyeliminowanie. Z tego powodu wiele osób decyduje się na leczenie chirurgiczne- jedynie skuteczne i eliminujące chorobę. Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu na jej miejsce nowej, sztucznej, dzięki której chorym można przywrócić idealną zdolność widzenia.
Standardowo w Polsce wszczepia się dobre, akrylowe lub silikonowe soczewki jednoogniskowe. Pozwalają one nie tylko na odzyskanie widzenia, ale także na pozbycie się wady wzroku, którą koryguje sztuczna soczewka o odpowiednio dobranej mocy optycznej. Dostępne są jednak także bardziej rozwinięte soczewki wieloogniskowe .
- Soczewki wieloogniskowe pozwalają, u większości operowanych pacjentów, pozbyć się zarówno okularów do bliży, jak i do dali – mówi dr Karol Korżel. - Do absolutnych nowości należą toryczne multifokalne soczewki wewnątrzgałkowe, które dodatkowo umożliwiają także korekcję astygmatyzmu czyli niezborności . Ich zastosowanie umożliwia wyleczenie obu schorzeń za pomocą jednego zabiegu, co przekłada się także na swobodne czytanie i korzystanie z komputera bez okularów oraz ostre widzenie na każdą odległość - dodaje.
Szybka rekonwalescencja
Zabieg usunięcia zaćmy metodą chirurgiczną odbywa się w warunkach ambulatoryjnych i trwa kilkanaście minut. Nie ma potrzeby przetrzymywania pacjenta w klinice po operacji. Po kilku godzinach może on wrócić do domu, unikając pobytu w szpitalu.
W trakcie gojenia się rany operacyjnej należy zachować spokojny tryb życia. Przede wszystkim w pierwszych dniach pacjent nie powinien narażać się na nadmierny wysiłek fizyczny, nie powinien dźwigać, korzystać z sauny i kąpieli w basenie. Może oglądać telewizję oraz czytać. Po 24 godzinach od zabiegu nie musi już nosić opatrunku, np. podczas spaceru, ale powinien unikać silnego nasłonecznienia. Stosując się do zaleceń lekarza udzielanych w czasie wizyt kontrolnych bardzo szybko można wrócić do pełnej sprawności.
Komentarze do: Młodzi na celowniku zaćmy