Zakończyła się piąta edycja międzynarodowego programu stypendialnego dla młodych naukowców - Amgen Scholars. Wzięło w nim udział ponad 325 najzdolniejszych studentów ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Po raz drugi byli wśród nich byli również polscy studenci. We wrześniu stypendyści z 14 państw europejskich spotkali się na Uniwersytecie w Cambridge podczas drugiego Europejskiego Sympozjum Naukowego Amgen, podsumowującego projekt na Europę. Nabór do kolejnej edycji Programu rozpocznie się w grudniu 2010 roku.
Tegoroczna edycja Programu Amgen Scholars była drugą, w której mogli brać udział Polacy, i spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród studentów. Polska była drugim w Europie krajem pod względem ilości aplikacji do Programu. Po szczegółowej selekcji, spośród zgłoszonych osób wybranych zostało 7 najlepszych, polskich studentów, reprezentujących uczelnie z całego kraju, m.in.: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Wrocławski oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny. Łącznie w tegorocznej edycji Programu wzięło udział 68 studentów z 39 uczelni europejskich.
Program Naukowy Amgen został zainicjowany w Stanach Zjednoczonych przez Fundację Amgen w 2006 roku. Obecnie postrzegany jest jako jeden z najbardziej konkurencyjnych letnich programów badawczych dla młodych naukowców, z opiewającym na 27,5 miliona dolarów budżetem. Dwa lata po rozpoczęciu Programu w Europie zainteresowanie nim znacząco wzrosło. W tegorocznej edycji liczba aplikacji była dwukrotnie większa, niż w poprzedniej edycji.
Celem Programu jest umożliwienie studentom, którzy wiążą swoją przyszłość z karierą naukową, wzięcia udziału w projektach badawczych na najbardziej prestiżowych, zagranicznych uczelniach takich jak Uniwersytet w Cambridge.
Dzięki Programowi przyszli naukowcy mogą wziąć udział w badaniach i pracować w najnowocześniejszych laboratoriach badawczych. Olbrzymią zaletą Programu jest możliwość współpracy z najlepszą kadrą naukową na świecie z wielu obszarów badawczych.
Zobacz również:
- Czy wykonanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta jest przestępstwem?
- Dramat na Podkarpaciu. Wypisany z dwóch szpitali mężczyzna zmarł na sepsę [wideo]
- Z humorem przeciwko nadużyciom lekarzy
- Pacjencie! Czy wiesz jakie prawa Ci przysługują?
- Opieka w domu: @lvp, przypadek naprawdę pojedynczy?
- Lekarze przekazujący złe wiadomości są odbierani jako mający mniej współczucia
- Leki na kredyt
- Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!
Jest to jedyny tego typu Program, który na tak dużą skalę wspiera młodych ludzi z obszaru nauk ścisłych w rozwoju ich kompetencji badawczych. Kandydat zainteresowany udziałem musi jedynie wypełnić formularz, wykazać się bardzo dobrymi wynikami w nauce i przesłać swoje zgłoszenie. Aplikować mogą studenci ze wszystkich krajów w Europie.
Amgen Scholars Europe Program jest adresowany do studentów kierunków: medycznych, chemicznych, farmaceutycznych, biotechnologicznych, biologicznych i bioinżynieryjnych.
W trakcie Programu naukowego Amgen studenci zgłębiają obszary badawcze wykraczające poza zakres standardowego kształcenia wyższego. Podczas sympozjum kończącego projekt studenci mogą spotkać się z najlepszymi naukowcami z całego świata oraz zaprezentować i omówić projekty badawcze, w których brali udział.
Ponad 70 proc. absolwentów Programu Naukowego Amgen, którzy ukończyli następnie studia, kontynuuje obecnie naukę w celu uzyskania wyższego stopnia naukowego, bądź rozwija swoją karierę zawodową w obrębie nauk ścisłych lub inżynieryjnych.
W programie biorą udział takie prestiżowe uczelnie jak: Uniwersytet Cambridge (Wielka Brytania); Instytut Karolinska (Szwecja); Uniwersytet Ludwiga Maximiliana (Niemcy). Spośród amerykańskich uczelni w Programie biorą udział między innymi: Kalifornijski Uniwersytet Columbia, MIT, Uniwersytet Stanforda, Uniwersytet Kalifornijski, Berkeley i UCLA.
Wsparcie finansowe dla studentów jest najważniejszym komponentem obu programów i zapewnia zakwalifikowanym studentom możliwość uczestniczenia w programach bez względu na ich status materialny. Studenci nie ponoszą żadnych kosztów w związku z udziałem w Programie.
Nabór do kolejnej edycji Programu zakończy się w lutym 2011 roku. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Programu www.amgenscholars.eu.
Fundacja Amgen
Celem Fundacji Amgen (www.amgen.com/citizenship/overview.html) jest rozwój edukacji w zakresie nauk ścisłych, poprawa dostępu pacjentów do wysokiej jakości opieki medycznej oraz wspieranie środowisk, w których funkcjonują pracownicy Amgen. Od roku 1991 fundacja pozyskała 140 milionów dolarów przekazanych w postaci grantów takim organizacjom non-profit ze Stanów Zjednoczonych, Puerto Rico i Europy, które wywierają inspirujący i innowacyjny wpływ na społeczeństwo, a także udzielają pomocy podczas kataklizmów na poziomie krajowym, a także międzynarodowym.
Komentarze do: Młodzi naukowcy z Polski wśród najlepszych w Europie