103 zespoły z województwa mazowieckiego walczą z rakiem jelita grubego. Nowotwór ten zajmuje 2 lub 3 pozycję wśród kobiet i mężczyzn, stanowiąc ponad 10% zachorowań i zgonów u obu płci1. Działania prowadzone przez młodzież w ramach V edycji Mam Haka na Raka mają na celu promocję badań profilaktycznych.
Młodzież z 16 województw rozpoczęła działania edukacyjne w regionach, dotyczące uświadomienia Polakom, jak ważne jest wykonywanie badań. Uczestnicy poprzez różne inicjatywy uczą swoich kolegów i społeczność lokalną na temat profilaktyki nowotworowej, w szczególności raka jelita grubego i zachęcają do badań profilaktycznych w tym kierunku (kolonoskopia).
Zespoły organizują spotkania edukacyjne, lekcje dla rówieśników oraz przygotowują się do punktu kulminacyjnego działań – Dnia Hakowicza, który odbędzie się 4 lutego, kiedy przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. By wszystko przebiegało na jak najwyższym poziomie merytorycznym, przez ostatni miesiąc młodzież korzystała z materiałów umieszczonych na stronie www.mamhakanaraka.pl, m.in. video lekcji z udziałem ekspertów oraz bazy wiedzy, zawierającej tzw. minimum onkologiczne.
„W Polsce codziennie na raka jelita grubego umiera 30 osób. Zachorowalność na ten nowotwór w Polsce rośnie, a chorzy nie zawsze zdają sobie sprawę z konieczności wykonywania badań. Dlatego, tak ważny jest wkład młodzieży w popularyzację badań profilaktycznych” – mówi dr Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii.
W V edycji bierze udział najwięcej uczestników spośród wszystkich edycji programu. Ze szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce zgłosiły się 742 zespoły, czyli ok. 3710 uczestników. Dla porównania w IV edycji było to 689 zespołów. Największą zgłaszalnością może pochwalić się województwo mazowieckie, z którego zarejestrowały się aż 103 zespoły. Program cieszy się także dużym zainteresowaniem w województwie wielkopolskim i śląskim, gdzie chęć udziału zadeklarowały odpowiednio 92 i 87 grupy.
Zobacz również:
„Program Mam Haka na Raka pozwala na uwolnienie potencjału młodego pokolenia w celu kształtowania świadomego zdrowotnie społeczeństwa. V edycja daje uczestnikom szansę na rozwinięcie skrzydeł w pracy z bardzo trudnym zagadnieniem, jakim jest problem raka jelita grubego. Mam nadzieję, że młodzież poradzi sobie z przygotowanymi zadaniami, zachęci swoje środowisko i całe społeczeństwo do badań profilaktycznych, które często mogą uratować życie i – jak zawsze – wykaże się dużą pomysłowością w swoich działaniach” – mówi Jerzy Toczyski, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A.
Organizatorem programu jest Polska Unia Onkologii, a partnerem strategicznym firma GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A. Co roku do „Mam Haka na Raka” licznie włączają się władze administracji publicznej, stowarzyszenia pacjentów, media, a także studenci. Obecnie swoim patronatem honorowym program objęli Minister Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Przewodniczący Sejmowej i Senackiej Komisji Zdrowia, Rzecznik Praw Dziecka, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej i European Cancer Patient Coalition.
Swojego wsparcia udzielili również wszyscy marszałkowie województw, kuratorzy oświaty, a także oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia (Łódzki OW NFZ, Świętokrzyski OW NFZ, Lubuski OW NFZ, Mazowiecki OW NFZ, Dolnośląski OW NFZ, Opolski OW NFZ, Podlaski OW NFZ, Podkarpacki OW NFZ, Zachodniopomorski OW NFZ oraz Kujawsko – Pomorski OW NFZ. Do programu ponownie włączyli się studenci medycyny i zdrowia publicznego, którzy będą odpowiedzialni za ocenę sprawozdań z regionów. Jak co roku w program zaangażowały się również organizacje pacjentów i media, a wśród nich m.in.: Europacolon Polska, Global Colon Cancer, Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO, Związek Powiatów Polskich, Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich, portal Kampaniespoleczne.pl, portal Abczdrowie.pl, Rynek Zdrowia, Media&Marketing Polska i inne.
Komentarze do: Młodzież walczy z rakiem jelita grubego