Multaq, lekarstwo, które leczy dolegliwości sercowe, jest aktualnie badanie przez Europejską agencję leków ze względu na możliwe zagrożenia dla serca i układu krążenia oraz wątroby.
W ostatnim tygodniu, Europejska agencja leków ogłosiła, iż właśnie są przeprowadzane badania nad lekiem Multaq, czyli lekarstwem produkowanym przez laboratoria Sanofi-Aventis, które ma prezentować ryzyko dolegliwości sercowo-naczyniowych oraz wątrobowych.
Ogłoszenie to jest następstwem badań, zakończonych 7 lipca 2011 roku, nazwanych Pallas i prowadzonych przez to słynne laboratorium farmaceutyczne.
W rzeczywistości, wspomniane próby klinicznej trzeciego stadium miały na celu porównanie wspomnianego leku z placebo w prewencji dolegliwości sercowo-naczyniowych u pacjentów dotkniętych permanentnym migotaniem przedsionków.
Ale w obliczu coraz większej liczby incydentów sercowo-naczyniowych, laboratorium Sanofi zdecydowało się przerwać te badania.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Dronedaron, molekuła aktywna w lekarstwie, jest więc aktualnie po raz kolejny poddawania ocenie, jeśli chodzi o jej stosunek korzyść/ryzyko, a reewaluację przeprowadza Europejska agencja leków.
Konkluzje z tego badania będą dostępne pod koniec lipca 2011 roku.
Ze swej strony, francuska agencja AFSSAPS zaleca lekarzom i farmaceutom czujność, jeśli chodzi o rozważanie różnych zagrożeń dla serca i układu krążenia, ale również zagrożeń dla wątroby, zanim zaczną przepisywać dronedaron swoim pacjentom. Ponieważ wiele przypadków niepożądanych działań na poziomie wątroby prowadzi do przeszczepu tego organu.
Agencja AFSSAPS wskazuje jednakże, aby farmaceuci w dalszym ciągu wydawali ten lek, który na tym stadium nie jest jeszcze objęty zawieszeniem pozwolenia na wejście na rynek.
Ryzyko większe niż korzyść?
Francuski France Soir przytacza słowa kardiologa Patricka Dary: w styczniu tego roku, agencja AFSSAPS poprosiła nas o poddanie wszystkich pacjentów zażywających Multaq miesięcznemu bilansowi wątrobowemu. Bardzo mnie to zaskoczyło, poniważ nikt nie mówił nam o tych działaniach niepożądanych, w momencie kiedy to lekarstwo zostało nam przedstawione, wraz z ogromnym wsparciem reklamy.
Czasami mamy wrażenie, że ktoś nami manipuluje, dodaje francuski specjalista. I dorzuca: w razie wątpliwości, uważam, że Multaq powinien być wycofany z rynku. Obawiam się, że ryzyko naprawdę jest większe niż korzyść. Skandal z lekiem Mediator powinien skłaniać do większej ostrożności.
Komentarze do: Multaq z Sanofi, kolejne niebezpieczne lekarstwo?