Na czym polega hydroterapia?
Woda działa leczniczo na wiele sposób. Ostatnio wielkim zainteresowaniem cieszy się stosowanie hydroterapii. Pomaga w ona w leczeniu wielu schorzeń fizycznych oraz niwelowaniu skutków stresu. Hydroterapia w swym leczeniu wykorzystuje właściwości oraz działanie wody na ludzkie ciało.
Ma ona zbawienny skutek na różne objawy stresu np. bezsenność, napięcie, przemęczenie. Wpływa także prawidłowe krążenie krwi oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych, a także usprawnia proces metabolizmu. Hydroterapia działa również leczniczo na wszelakie bóle związane z kręgosłupem, reumatyzmem i chorobami układu ruchowego. Pomaga pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej i minimalizuje objawy cellulitu.
Metodę hydroterapii dzieli się na trzy rodzaje:
1) działanie za pomocą ciśnienia strumienia wody,
2) działanie za pomocą ciśnienia hydrostatycznego,
3) działanie za pomocą tkanin.
Na pierwszą metodę hydroterapii, zwanej inaczej punktową, składają się trzy jej warianty. Do jednego z nich należy tzw. polewanie, które można zakwalifikowywać na całkowite oraz niepełne. To pierwsze charakteryzuje się pokrywaniem wodą całej powierzchni ciała, natomiast druga działa jedynie na wyznaczone części.
Kolejnym rodzajem hydroterapii punktowej są bicze ruchome, gdzie na bolące partie ciała wykorzystywany jest poruszający się strumień wody. Ostatnia odmiana to natrysk stały, polegający na niezmiennym ukierunkowaniu strumienia wody na wybrane miejsce na ciele pacjenta.
W hydroterapii wykorzystującej ciśnienie hydrostatyczne wyróżnia się kilka jej odmian. Pierwsza to masaż podwodny, który polega na skierowaniu strumienia wody o odpowiednim ciśnieniu na wybraną partię ciała i masowaniu go według odpowiednich ruchów. Kolejna to kąpiel całkowita gdzie pacjent zanurza w wodzie całe swe ciało oraz kąpiel niepełna, w której woda sięga jedynie do okolic pępka pacjenta, natomiast resztę ciała polewana jest wodą, a następnie masowana. Następnym rodzajem jest kąpiel tlenowa, polegająca na wprowadzeniu do wody optymalnej dawki tlenu. Pozostałe odmiany to kąpiel aromatyczna z wykorzystaniem relaksujących olejków eterycznych oraz kąpiel kinezyterapeutyczna odbywającą się w specjalnych wannach dających możliwość wykonywanie ćwiczeń.
Zobacz również:
Ostatnia metoda hydroterapii polega na wykorzystywaniu wilgotnych tkanin, które oddziałują na wskazane partie ciała pacjenta. Należą do nich:
- okłady zarówno o temperaturze podwyższonej, jak i obniżonej,
- kompresy składające się z czterech warstw,
- metoda zawijania, czyli szczelne owinięcie ciała pacjenta specjalnym prześcieradłem lub kocem,
- metoda zmywania, polegająca na obmywaniu ciała pacjenta przy użyciu wilgotnej gąbki lub ręcznika.
- temperatura gorąca wahająca się pomiędzy 38°C a 42°C, działa przeciwbólowo, uspokajająco oraz przeciwzapalnie, rozszerza naczynia krwionośne, a także powoduje obniżenie ciśnienia,
- temperatura ciepła, czyli od około 35°C do 37°C, ma zbliżone działanie do temp. gorącej, jednak jest ono znacznie słabsze,
- temperatura letnia, która stanowi od 28°C do 34°C działa przeciwbólowo, niweluje problemy ze snem, odpręża oraz relaksuje,
- temperatura zimna tzn. 21°C do 27°C, nieco osłabione działanie temp. letniej.
- nowotwory,
- cukrzycę,
- niewydolność krążenia,
- miażdżycę,
- nadciśnienie,
- żółtaczkę,
- serce.
Autor:
Magdalena Misztal
Komentarze do: Na czym polega hydroterapia?