Badacze amerykańscy z Wayne State University School of Medicine (Michigan) przestudiowali genom delfina, w którym poszukiwali źródeł inteligencji oraz towarzyskości tych niezwykłych zwierząt.
Doktor Michael McGowen wyjaśnia - Interesuje nas to, czym jest „potężny umysł” z punktu widzenia molekularnego. Zdecydowaliśmy się przyjrzeć się genom w genomie delfina, aby przekonać się czy istnieją podobieństwa między genami, które zmieniły się – w przebiegu ewolucji – w linię delfinów oraz tymi, które zmieniły się w linię naczelnych.
W przebiegu swoich prac, amerykańscy badacze porównali więc genomy delfinów. Znaleźli 228 sekwencji DNA, które ewoluowały w sposób zupełnie inny niż DNA innych ssaków, takich jak psy, konie oraz krowy.
Zobacz również:
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Nowoczesne metody badania płodu
- Zarazki z kranu - czy zagrażają naszemu zdrowiu?
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
Pośród tych sekwencji, 10% dotyczy układu nerwowego. To właśnie te 10% być może pozwoli zrozumieć zdolności tych waleni, których linia wodrębniła się od linii prowadzącej do człowieka, już 95 000 000 000 lat temu i których „okablowanie” mózgu na poziomie kory nowej jest zupełnie inne od „okablowania” człowieka.
- Jest to coś, co spodziewaliśmy się znaleźć - mówi doktor Michael McGowen. - Badania już wcześniej wykazały, że delfiny mają duży mózg, a także wielkie zdolności poznawcze.
W rzeczywistości, te morskie zwierzęta są w stanie, zupełnie tak samo jak wielkie małpy, rozpoznawać się w lustrze, rozumieć pojęcia tak złożone jak „zero” oraz mają bardzo dużą świadomość siebie oraz innych. Poza tym, prowadzą bardzo bogate i złożone życie społeczne.
Nie powinno więc dziwić, że naukowcy ciągle próbują rozszyfrować tajemnice delfinów.
Komentarze do: Na tropie inteligencji delfina