Nadmierne spożycie alkoholu odpowiada za 4% wszystkich problemów zdrowotnych na całym świecie, a hulaszcze picie staje się powoli coraz większym zagrożeniem dla zdrowia. Nowe badanie, opublikowane w Cortex, podkreśla, że znaczące zmiany w funkcjach mózgu i w jego strukturach mogą być spowodowane piciem alkoholu w młodości.
Funkcjonalne oznaki uszkodzenia mózgu z powodu nieprawidłowego używania alkoholu u młodych ludzi mogą przekładać się na problemy z wizualnym uczeniem i z pamięcią, a także z funkcjami wykonawczymi.
Funkcje te są kontrolowane przez czołowe struktury mózgu oraz przez hipokamp, a te regiony mózgu nie są w pełni dojrzałe aż do 25 roku życia.
Strukturalne oznaki nieprawidłowego używania alkoholu u młodych ludzi przekładają się na kurczenie mózgu oraz znaczące zmiany w istocie białej mózgu.
Zobacz również:
- Mózg dziecka: początki świadomości
- Czy osobowość człowieka zależy od właściwości jego mózgu?
- Jak strach obezwładnia mózg?
- Ćwiczenia umysłowe lepsze od leków w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym?
- W jaki sposób mózg odróżnia rzeczywistość od fikcji?
- Czym jest sztywność umysłowa?
- Mózg autystycznych dzieci reaguje na słowa, które dają rezultat w ich rozwoju
- Pamięć: mózg i dieta
Wiek, w którym następuje pierwsze spożycie alkoholu, może wyzwalać nieprawidłowe posługiwanie się tą używką. Według badań jednak, zmiana granicy wieku, od której spożywanie alkoholu jest zgodne z prawem, nie jest odpowiedzią.
W Australii, alkohol można pić po ukończeniu 18 lat; w USA – 21. A jednak, w obydwu krajach nastolatki pierwszy kontakt z alkoholem mają w tym samym wieku.
Autorzy badania naciskają więc na znaczenie wczesnych interwencji, identyfikowanie markerów oraz ryzykownych zachowań związanych z piciem na wczesnym etapie życia, kiedy ludzki mózg dopiero się rozwija.
Komentarze do: Nadmiar alkoholu w młodości może wpłynąć trwale na mózg