Nowe badanie opublikowane w ACS Applied Materials & Interfaces pokazuje w jaki sposób naukowcy, inspirując się Matką Naturą, dokonali znaczących postępów w prewencji nadwrażliwości zębów. Odkrycie to jest niezwykle ważne, ponieważ dolegliwość ta dotyka milionów ludzi na całym świecie.
Badacze opisują rozwój substancji, podobnej do tej, którą posługują się małże, aby przyczepić się do skał i innych powierzchni w wodzie.
Naukowcy - Quan-Li Li i Chun Hung Chu – wyjaśniają, iż 3 osoby na 4 zmagają się z nadwrażliwością zębów na zimno, gorąco, słodkie, kwaśne i napoje. Do zjawiska tego dochodzi, kiedy twarda zewnętrzna warstwa szkliwa oraz miękka leżąca pod nią zębina są zużyte, a nerwy podrażniane.
Niektóre gumy do żucia bez cukru oraz specjalistyczne pasty mogą pomóc w redukowaniu nadwrażliwości, ale potrzebna jest substancja, która odbuduje zarówno szkliwo, jak i zębinę w tym samym czasie.
Zobacz również:
- Na czym polega leczenie kanałowe?
- Nadwrażliwość zębów - jak sobie z nią radzić?
- Bruksizm – dlaczego nocą zgrzytamy zębami?
- Bruksizm – leczenie nocnego zgrzytania zębami
- Zabiegi dentystyczne w ciąży
- Leczenie kanałowe - wskazania i przebieg
- Urazy jamy ustnej u dzieci
- Mity dotyczące higieny jamy ustnej w starszym wieku
Z tego względu badacze zwrócili się w kierunku wspomnianej substancji, podążając za prostą logiką, iż ten szczególny klej mógłby pomóc utrzymać minerały w kontakcie z zębiną na tyle długo, żeby proces odbudowy mógł się rozpocząć.
Naukowcy opisują testy laboratoryjne, które polegały na kąpieli zębów bez szkliwa i zębiny w cieczy, która zawierała kleistą substancję i minerały.
Okazało się, że udało się w ten sposób odbudować zniszczoną zębinę i szkliwo. Aczkolwiek, zęby kąpane jedynie w minerałach, odbudowały jedynie szkliwo.
Naukowcy teraz mówią: nowy klej może okazać się uniwersalną techniką pobudzania reminalizacji szkliwa i zębiny jednocześnie.
Komentarze do: Nadwrażliwość zębów: nowa metoda prewencji