Człowiek żyje średnio o 11 lat dłużej niż w 1970 roku, ale spędza więcej czasu walcząc z ciężkimi chorobami - wykazują badania opublikowane w brytyjskim przeglądzie The Lancet. Według raportu kompilującego dane z 187 państw, opublikowanego w przeglądzie The Lancet, w przeciągu ostatnich 40 lat średnia długość życia ludzkiego zwiększyła się o 11,1 roku u mężczyzn i 12,1 roku u kobiet.
W 1970 mężczyźni żyli średnio 56,4 lat, a kobiety 61,2 lat. W 2010 roku, wiek wydłużył się do 67,5 lat u mężczyzn i 73,3 lat u kobiet. Należy jednak podkreślić znaczną rozbieżność w danych pochodzących z różnych krajów.
85 lat Japończyków a 43 lata Haitańczyków
Średnia długość życia w Japonii jest największa na świecie. Zgodnie z danymi z 2010 roku, średnia długość życia Japonek wynosiła 85,9 lat.
Mężczyźni zaś rekordzistami są w Islandii - szacuje się, że żyją średnio 80 lat.
Zobacz również:
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Nowoczesne metody badania płodu
- Czy lekarstwa staną się bezużyteczne?
Najkrótszą długość życia obserwuje się na Haiti. 32,5 u mężczyzn i 43,6 u kobiet. Sytuacja jest najprawdopodobniej konsekwencją katastrofy naturalnej z 2010 roku.
Żyć dłużej… w dobrym zdrowiu
Raport podkreśla, że żyjemy dłużej, ale obserwujemy eksplozję zachorowalności na liczne choroby, takie jak: rak, cukrzyca, choroby układu krążenia i choroby serca.
W 1990 roku te choroby powodowały połowę zgonów, a obecnie odpowiadają za 2/3 wszystkich śmierci.
Liczba zachorowań na raka zwiększyła się o 38% w tym samym okresie - z 5,8 mln do 8 mln.
Christopher Murray, jeden z autorów raportu, podkreśla, że wraz ze starzeniem się populacji i obniżeniem wskaźnika przedwczesnej śmiertelności, liczba osób żyjących z chronicznymi upośledzeniami będzie stale rosła.
Optymistycznym zaobserwowanym elementem jest 60% spadek śmiertelności dzieci poniżej 5 roku życia, głównie dzięki redukcji niedożywienia.
Komentarze do: Nadzieja na długie życie: człowiek żyje 11 lat dłużej