Nie tylko nałogowi palacze są narażeni na śmiertelnie niebezpieczne konsekwencje palenia, jak wykazały badania Roopindera K. Sandhu, naukowca z University of Alberta, opublikowane w czasopiśmie Circulation: Arrhythmia & Electrophysiology.
Już od dawna wiadomo było, że papierosy podnoszą ryzyko wystąpienia nagłej śmierci sercowej, jednak wspomniane powyżej prace to pierwsze tak długoterminowe badania – 101 000 uczestniczek w wieku od 30 do 55 lat obserwowano przez okres nawet 30 lat w projekcie Nurses' Health Study.
W tym czasie 351 badanych zmarło z powodu nagłej śmierci sercowej.
Naukowcy odkryli, że nawet w przypadku kobiet palących mało lub umiarkowanie dużo (1-14 papierosów dziennie) ryzyko takiego zgonu niemal podwaja się.
A w porównaniu z osobami, które nigdy nie paliły, ryzyko to jest do 2,5 raza większe, nawet jeśli u palaczek nie stwierdzono chorób serca, udaru ani nowotworu w przeprowadzonym wywiadzie lekarskim.
Zobacz również:
- Pokoje hotelowe dla niepalących nie gwarantują przestrzeni wolnej od dymu
- Leczenie uzależnienia od tytoniu
- Geny wpływają na zdolność do rzucenia palenia?
- Nikotynowa terapia zastępcza
- Jedna, pewna rada na długie i zdrowe życie
- Korzyści zdrowotne po rzuceniu palenia
- Metoda rzucania palenia Allena Carra
- Nikotynizm
Badania wykazały również, że każde pięć lat palenia zwiększa wysyko wystąpienia nagłej śmierci sercowej o 8%.
Kiedy badane zaprzestawały palenia, ryzyko śmierci z tego powodu co prawda malało, lecz nie od razu.
W przypadku uczestniczek bez chorób serca, udaru ani nowotworu w wywiadzie, ryzyko nagłej śmierci sercowej w czasie pięciu lat zmniejszało się do poziomu właściwego kobietom, które nigdy nie paliły, natomiast u uczestniczek badania, które już wcześniej chorowały na serce, proces ten trwał od 15 do 20 lat.
Dr Roopinder K. Sandhu z University of Alberta's Mazankowski Heart Institute, główny autor badania, mówi: palenie jest znane jako czynnik nagłej śmierci sercowej. Ale do tej pory nie wiedzieliśmy w jaki sposób ilość wypalanych papierosów oraz długość palenia wpływają na pozornie zdrowe kobiety.
W 2003 roku w czasopiśmie Archives of Internal Medicine opublikowano badania, które wykazały, że „codzienne palenie” zwiększa ryzyko wystąpienia nagłej śmierci sercowej, lecz ryzyko to spadało z momentem zaprzestania palenia.