Prywatna fundacja X Prize właśnie postawiła wyzwanie przed badaczami: wyciągnąć na światło dzienne sekret długowieczności, poprzez sekwencjonowanie genomu stulatków, w bardzo ograniczonym czasie. Konkurs ten przyniesie zwycięskiej ekipie, poza niewątpliwym prestiżem i satysfakcją, także sumę 10 000 000 dolarów.
Gra jest więc warta świeczki.
Dlaczego jest to tak wielkie wyzwanie?
Genom ludzki ma ponad sześć miliardów par nukleotydów, które składanią się na bazy DNA. Selekcja stulatków, których DNA zostanie przesłane zawodnikom w dniu 3 stycznia 2013 roku, już się zaczęła. Konkurs skończy się miesiąc po dostarczeniu DNA do badaczy.
Na czym polega konkurs
Jest to konkurs dość nieoczekiwany, można powiedzieć. Fundacja X Prize, w swoim komunikacie, kieruje się do badaczy z całego świata. Chodzi o przeprowadzenie sekwencjonowania kompletnego genomu osób mających sto lat, z marginesem błędu bardzo ograniczonym - mniejszym niż jeden na jeden milion par baz.
Dodatkowo, badacze mają na to jedynie 30 dni. Sprawa jest więc poważna i trudna.
Konkurs ten, sponsorowany przez Medco Health Solutions Inc., amerykańską firmę zarządzającą refundacjami farmaceutycznymi, ma na celu wsparcie innego wyzwania, rzuconego przez Archon Genomics X, w 2006 roku, które ma na celu przyśpieszenie sekwencjonowania genomu ludzkiego jak najmniejszym kosztem. A skorzystać ma na tym rozwój medycyny spersonalizowanej i celowanej.
Zobacz również:
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Autyzm a geny
- Pozytonowa tomografia emisyjna (PET)
Celem tego konkursu jest popchnięcie przemysłu do rozwijania, w sposób bardziej precyzyjny, szybszy i bardziej ekonomiczny, technologii skutecznego sekwencjonowania, zadeklarował doktor Craig Venter, biolog, współprzewodniczący tego konkursu. Dodajmy, że doktor Craig Venter aż do 2000 roku uczestniczył w sekwencjonowaniu genomu ludzkiego.
Mimo że rozwinięto wiele nowych technologii w ciągu ostatniego dziesięciolecia, a wiele genomów ludzkich zostało rozszyfrowanych, ciągle nie mamy technologii, która byłaby zdolna do produkowania z wielką precyzją genomu ludzkiego dla celów diagnostycznych i terapeutycznych, ubolewa specjalista.
Otworzyć nową erę medycyny spersonalizowanej
Aby genomika mogła mieć prawdziwy wpływ na medycynę i aby mogła nam pozwolić na stawianie lepszych diagnoz oraz wybierania lepszych terapii dla każdego z nas, potrzebujemy tych technologii. Uważamy, że ten konkurs nada odpowiedni rozpęd takim badaniom, a dzięki temu otworzą się nowe drogi w kierunku ery medycyny spersonalizowanej, kontynuuje naukowiec.
Konkursy X Prize
Pierwszy konkurs X Prize zorganizowany przez fundację amerykańską datuje się 2004 rok. Można go było przeprowadzić dzięki dotacjom rodziny Ansari. W grę wchodziło dziesięć milionów dolarów dla pierwszej organizacji pozarządowej, której udałoby się wystrzelić w przestrzeń kosmiczną pierwszy załogowy pojazd kosmiczny.
Firma amerykańska Scaled Composites odniosła sukces ze swoim statkiem SpaceShipOne, 4 października tego samego roku.