Artykuł ten z całą pewnością zasługuje na miano najgorzej zatytułowanej publikacji naukowej, jaka kiedykolwiek została opublikowana przez znany przegląd naukowy, ogłasza z przekonaniem internetowa strona IO9. I nie bez kozery.
Tytuł ten pojawił się na stronie Plos One (przegląd pozwalający na czytanie artykułów online) i brzmi: „Pogłębiona analiza kupy: dystrybucja schistosoma mansoni i ankylostomoses w ludzkim kale”.
Uwaga czytelników gwarantowana, nawet jeśli zawartość zainteresuje jedynie biologów i wyspecjalizowamych lekarzy, którzy wiedzą, że za tymi mądrymi terminami kryją się pasożyty jelitowe ewolujące w ludzkim kale i zabijające tysiące ludzi każdego roku.
Choroba tropikalna pomijana w badaniach, jak piszą autorzy artykułu.
Zobacz również:
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Nowoczesne metody badania płodu
- Zarazki z kranu - czy zagrażają naszemu zdrowiu?
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
Według nich, głównym problemem w rozpoznawaniu tego typu infekcji jest to, iż ciężko jest homogenizować próbki kału.
Dlatego też sami uczeni zebrali ekskrementy od 222 mieszkańców wiejskiego regionu na Wybrzeżu Kości Słoniowej, a następnie podzieli te odchody na 4 partie, aby badać porównywalne próbki.
Czytelnicy pragnący zgłębić ten temat z łatwością mogą znaleźć go pod następującym adresem: http://www.plosntds.org/article/info:doi/10.1371/journal.pntd.0001969.
Dorzućmy jeszcze, że zdaniem strony Irrelevant Process, magazyn Plos to bardzo poważny i wiarygodny przegląd, ale Plos One mu nie dorównuje, głównie z powodu innych zasad regulaminu publikowania i zatwierdzania treści.
Jeden z autorów mówi: przeczytałem kilka dobrych artykułów na Plos One, ale jest tam także sporo głupot – ok. 70% proponowanych tam artykułów jest dopuszczanych do publikacji.
Być może to właśnie wyjaśnia prowokacyjny tytuł, zatwierdzony przez naukowy – bądź co bądź - przegląd.