Nowe badania oferuje możliwą strategię w leczeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego, którego centrum jest mózg i rdzeń kręgowy. Nowa strategia bierze na cel przede wszystkim różnego rodzaju nowotwory mózgu, padaczkę i powikłania neurologiczne spowodowane przez infekcję HIV.
Eksperymentalna metoda leczenia pozwala różnego rodzaju środkom terapeutycznym na bezpieczne przekraczanie przez barierę krew-mózg, na razie tylko u szczurów laboratoryjnych.
Dokonano tego przez wyłączenie glikoproteiny P, jednego z głównych strażników uniemożliwiających lekom dotarcie do docelowych części mózgu.
"Wiele obiecujących leków zawodzi, ponieważ nie mogą przekroczyć bariery krew-mózg na tyle, aby dostarczyć dawkę terapeutyczną do mózgu" - powiedział David Miller - "Mamy nadzieję, że nasza nowa strategia będzie miała pozytywny wpływ na ludzi z zaburzeniami mózgu w przyszłości."
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Przeprowadzono badania na szczurach. Eksperymenty przetestowały trzy różne leki.
Ronald Cannon porównuje ten mechanizm z tym, co się dzieje, gdy przełączamy światło.
„Jeśli fizycznie wyłączymy światło za pomocą przycisku na ścianie, światło zgaśnie, ponieważ przesyłanie prądu elektrycznego do żarówki zostało przerwane” – wyjaśnia Cannon.
Nie widomo jednak, czy dokładnie tak samo działa droga w mózgu, czy też może reaguje trochę inaczej.
„Chociaż wiele badań dalej pozostaje do zrobienia, dostarczanie leków do ośrodkowego układu nerwowego jest jednym z końcowych osiągnięć w dziedzinie farmakoterapii, dodaje Cannon.