Eksperyment amerykańskich naukowców dowodzi, że w pokojach hotelowych najbardziej skażone bakteriami są piloty telewizyjne. Naukowcy z University of Houston, którzy przeprowadzili te testy, poinformują o ich wynikach w trakcie General Meeting of the American Society for Microbiology.
"Hotelarze mają obowiązek zapewnić swoim gościom pobyt w bezpiecznym środowisku. Obecnie praktyki porządkowe różnią się w zależności od marki i standardu hotelu. Niestety, najpopularniejsza metoda sprzątania to ta, która opiera się na wizualnej ocenie stanu czystości, który rzadko okazuje się satysfakcjonujący po dokładnym przebadaniu” - mówi Katie Kirsch studentka Uniwersytetu w Houston, która prowadziła badania.
Jako społeczeństwo stajemy się coraz bardziej zaniepokojeni zdrowiem publicznym, więc czystość pokoju hotelowego i jego warunki sanitarne są czynnikami zwracającymi uwagę konsumentów przy wyborze pokoju hotelowego. Jednak okazuje się, że to co widzimy na pierwszy rzut oka, niewiele ma wspólnego z tym, co kryje się pod tzw. „podszewką”.
Zobacz również:
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Nowoczesne metody badania płodu
- Czy lekarstwa staną się bezużyteczne?
"Obecnie, panie sprzątające muszą oczyścić i przygotować do ponownego wydania 14-16 pokoi w trakcie 8-godzinnej zmiany, więc spędzają około 30 minut w każdym pokoju. To stanowczo za mało" - zauważa Kirsch.
Kirsch i jej koledzy z Uniwersytetu w Houston, wraz z naukowcami z Purdue University i University of South Carolina zebrali próby z różnych powierzchni pokoi hotelowych. Obecnie testowane są one pod kątem ilości bakterii, które się na nich znajdują.
Chociaż najbardziej skażone próbki zebrano z miejsc takich jak toaleta czy umywalka, to kolejnymi wielkimi siedliskami bakterii okazał się telewizyjny pilot i włącznik lampki nocnej. Dużą rolę w przenoszeniu zarazków w hotelach odgrywają wózki do przewozu środków czystości, wiaderka, mopy czy szmatki i gąbki.
Powierzchnie o najniższym zanieczyszczeniu obejmowały zagłówki na łóżku, karnisze i klamki w łazience.
Kirsch zastrzega, że badanie ma charakter wstępny i jest ograniczone przez wielkość próby, która obejmowała jedynie po 3 pokoje w każdym stanie, w tym jedynie 19 powierzchni w obrębie każdego pokoju hotelowego.
Badaczka ma jednak nadzieję, że to tylko początek zbierania materiału badawczego, który w przyszłości mógłby stanowić podstawy naukowe do nauki sprzątania w hotelu.