Ludzie mogą korzystać z Internetu w celu radzenia sobie z nadmierną pracą. Co więcej, strategia ta nie dotyczy tylko osób młodych. To jeden z wyników przedatwionych na Dorocznej Konferencji Division British Psychological Society w Brighton (Brytyjski Wydział Psychologii Społecznej na Psychologi Zawodowej) przez dr Cristine Quinones-Garcia z Northampton Business School oraz profesor Nada Korac - Kakabadse z Henley Business School.
Badanie dotyczyło kompulsywnego korzystania z Internetu, stabilności emocjonalnej, nadmiernej pracy i kompulsywnej pracy oraz zadowolenia z życia. O wypełnienie kwestionariusza poproszono 516 mężczyzn i kobiet w wieku od 18 do 65. Wśród badanych były zarówno osoby pracujące, jak i bezrobotne.
Ponad 60 procent uczestników, bez względu na płeć, stwierdziło u siebie kompulsywne korzystanie z Internetu. Nadmierna praca jest silnie związana z nałogowym używaniem Internetu mimo tego, że pozwala na to czynnik stabilności emocjonalnej, wskazując, że niektóre zwyczaje przeważają nad czynnikami osobowościowymi. Natomiast osoby bezrobotne, mimo faktu, iż poświęcają dużo czasu na korzystanie z Internetu, nie wykazują wyższego poziomu kompulsywnego użytkowania od poziomu osób zatrudnionych. Najczęstszą aktywnością w Internecie osób kompulsywnie z niego korzystających jest flirtowanie online.
Zobacz również:
- Uzależnienie od heroiny
- Tanoreksja - uzależnienie od opalania się
- 20 – letni alkoholicy, dlaczego coraz więcej ludzi sięga do kieliszka?
- Jakie są zagrożenia wirtualnego świata?
- Kiedy zakupy stają się nałogiem?
- Postanowienie noworoczne numer 1 - przestajemy palić!
- Hipokinezja – zagrożenia i konsekwencje
- Uzależnienie od hazadru
Kompulsywne korzystanie z Internetu funkcjonuje jako strategia radzenia sobie z objawami odstawienia, wynikającymi z braku korzystania z Internetu . Osoby, które zgłosiły wysoki poziom nałogowego używania są objęte wysokim ryzykiem pojawienia się takich stanów chorobowych jak poczucie izolacji, depresja oraz lęki.
"Te osoby, które korzystają z technologii, by pracować poza godzinami pracy wydają się być bardzo skuteczne w swojej pracy, ale są objęte wysokim ryzykiem wystąpienia innych problemów. " - powiedziały Dr Quinones-Garcia oraz Professor Korac-Kakabadse. Ponadto, przestrzegają przedsiębiorstwa, by nie lekceważyły ryzyka związanego z zachęcaniem do nadmiernej pracy i wzięły pod uwagę, że Internet ma wpływ na życie ludzi.
Autor: Sara Borys
Komentarze do: Nałogowe korzystanie z internetu wynikiem nadmiernej pracy (1)
Nałogowa praca przy komputerze
1A będzie jeszcze gorzej! Pracodawcy coraz więcej wyciskają, ludzie pracująw domach i w firmach ;/ graficy mają bardzo ciężko też, bo nawet nocami muszą siedzieć... a komputer bardzo męczy! wiem coś o tym, bo dużo przy ni... pokaż całość