Policja z Miami opublikowała ostrzeżenie przed "solami kąpielowymi", znanymi również pod nazwą „siódme niebo”. Wbrew niewinnej nazwie, chodzi tutaj o bardzo silny narkotyk syntetyczny, ekstremalnie neurotoksyczny, pod wpływem którego niektórzy ludzie zaczęli ujawniać skłonności kanibalistyczne. Czy to możliwe, żeby narkotyk budził ochotę na ... konsumpcję ludzkiego ciała?
W Stanach Zjednoczonych podobne gwałtowne reakcje na tę nową substancję odnotowywane są już od roku. Na oddziałach ratunkowych w szpitalach, stale pojawiają się osoby w stanie wielkiego pobudzenia. Osoby te są pod wpływem nowego narkotyku - wyżej wspomnianych „soli kąpielowych”.
Mark Ryan, dyrektor Louisiana Poison Center, cytowany przez New York Times w lipcu 2011 roku, przestrzegał - Wyobraźcie sobie najgorsze efekty metamfetaminy, kokainy oraz ecstasy i LSD. W ten sposób, będziecie mieli obraz tego, w jakim stanie znajdują się ci pacjenci.
Ale od jakiegoś czasu, narkotyki te zdobyły sobie nową nazwę - „narkotyków zombie”. Stało się tak po tragicznym incydencie w Miami, kiedy to Rudy Eugene, po zażyciu tego narkotyku, został zastrzelony przez policjantów w momencie, kiedy oddawał się konsumpcji twarzy bezdomnego mężczyzny.
Rudy Eugene natychmiast został nazwany „Kanibalem z Miami”.
Narkotyki wkrótce zakazane w Kanadzie
Policja z Miami wystosowała ostrzeżenie odnośnie tego narkotyku, podczas gdy Kanada zdecydowała o wprowadzeniu zakazu jego spożywania.
Stało się tak dlatego, że w szybkim czasie doniesiono o drugim podobnym przypadku, kiedy to inny bezdomny zagroził zjedzeniem jednego z dwóch policjantów, którzy przybyli go zatrzymać, po tym jak wszedł pobudzony do jednej z restauracji, obrzucając wszystkich przekleństwami. Kiedy mężczyznę odwieziono na komisariat, zaczął wydawać z siebie przerażające dźwięki, podobne do tych, jakie wydają z siebie dzikie zwierzęta. Co jeszcze bardziej zatrważające, próbował także pogryźć jednego z policjantów.
Zobacz również:
- Dieta przy trądziku
- Objawy i rodzaje grzybicy
- Jak odczuć ulgę przy bólu głowy?
- Mały alergik, czyli jakie rodzaje alergii mogą zagrażać malcowi?
- Sport to zdrowie, czyli jak ćwiczyć żeby nie zaszkodzić stawom
- Kłopoty z zasypianiem u dzieci
- Trądzik: czy jest możliwe uniknięcie trądziku w wieku nastoletnim?
- Poród nie musi być bolesny!
W konsekwencji, policjanci musieli obezwładnić mężczyznę.
Mark Ryan z Louisiana Poison Center, ekspert od produktów syntetycznych, stwierdził w komunikacie prasowym - „Sole kąpielowe” po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych pojawiły się w 2010 roku. W 2011 roku, naliczono już 6 000 bardzo gwałtownych reakcji na ten narkotyk. Na przykład, całkiem nadzy ludzie rzucali się na okna, inna osoba usiłowała popełnić samobójstwo podcinając sobie gardło, a następnego dnia dokończyła dzieła strzelając do siebie. Inna ofiara „siódmego nieba” zabarykadowała się na strychu z bronią wierząc, że jacyś złoczyńcy weszli do jej domu i chcą ją zabić.
Bardzo chemiczna mieszanka, ale nie „napój kanibala”...
„Sole kąpielowe” są sprzedawane w cenie od 18 do 40 euro za gram. Mają postać proszku albo kryształków, które się pali, wdycha bądź podaje dożylnie. Zawierają one mefedron oraz MDPV (Methylene-dioxy-pyro-valerone), czyli substancje chemiczne pochodzące od qat (khat), która jest rośliną stymulującą, rosnącą na Półwyspie Arabskim oraz w części zachodniej Afryki.
Roślina ta jest nielegalna w Stanach Zjednoczonych.
- Mieszanki te mogą być bardzo różne, ale mefedron w połączeniu ze środkami pobudzającymi, może powodować wielkie zmiany w zachowaniu- stwierdza doktor Jean-Pol Tassin, neurobiolog oraz dyrektor badań w Instutucie INSERM we Francji.
Mefedron powoduje uwalnianie dużych ilości trzech substancji neuromodulujących: dopaminy, noradreanliny oraz serotoniny. To wszystko powoduje stan niezwykłego pobudzenia, psychozy oraz silne halucynacje. Głównymi skutkami zażycia mefedronu są: pobudzenie, bezsenność, drażliwość, zawroty głowy, depresja, paranoja, halucynacje, myśli samobójcze oraz ataki paniki.
- Jednakże- dodaje jeszcze dr Jean-Pol Tassin - narkotyk ten na pewno nie budzi skłonności do kanibalizmu. Zmienia on zachowanie, może pobudzać żądze kryjące się w podświadomości, powodować bardzo znaczącą utratę kontroli, jeżeli jest źle dawkowany, ale nie można go wiązać z tak specyficznymi zachowaniami jak kanibalizm.
Przed pojawieniem się w Stanach Zjednoczonych, „sole kąpielowe” najpierw zrobiły prawdziwą furorę w Wielkiej Brytanii, gdzie w końcu zostały zakazane w kwietniu 2010 roku.
Zostały one również zakazane we Francji, mimo że tam były mało popularne.
Głównymi „producentami” tego narkotyku są Chiny i Indie, gdzie przedsiębiorstwa chemiczne są poddawane mniej rygorystycznej kontroli niż w Europie albo w Stanach Zjednoczonych.
Składniki „soli kąpielowych” również zostały zakazane w 2011 roku w 28 stanach amerykańskich na jeden rok – jest to czas potrzebny na przeprowadzenie badań, które pozwolą dowiedzieć się, czy składniki te powinny być przedmiotem nieustającej kontroli.
Komentarze do: Narkotyki zombie: czy „sole kąpielowe” ujawniają skłonności do kanibalizmu?