Naturalne metody leczenia zapalenia stawów (artretyzmu)
W samych Stanach Zjednoczonych aż 21 mln osób cierpi na artretyzm, czyli zapalenie stawów. Na szczęście współczesna medycyna jest w stanie skutecznie walczyć z tym problemem, dając tym samym chorym szansę na normalne życie.
Przyczyny artretyzmu
Istnieją dwa podstawowe typy zapalenia stawów: reumatoidalne zapalenie stawów oraz zapalenie kości i stawów. Podstawową przyczyną tych schorzeń jest kwas moczowy. Kiedy jest go we krwi zbyt dużo, przestaje się w niej rozpuszczać i zaczyna krystalizować. Kryształki te odkładają się w stawach i tkance okołostawowej i tam rosną. Stają się ostre jak brzytwa i ranią tkankę, wywołując stan zapalny stawów.
Stan zapalny a uboga dieta
Produktami, które sprzyjają złej kondycji stawów są m.in. produkty bogate w cukier, pszenica, soja i alkohol. W związaku z tym, że usuwanie z organizmu szkodliwych związków pochodzących z tych pokarmów zajmuje ok. 6 tygodni, chorzy na artretyzm powinni z nich zupełnie zrezygnować co najmniej na 2 miesiące. Nie tylko uśmierzy to ból stawów, ale również doda energii i znacznie poprawi ogólne samopoczucie.
Naturalne suplementy diety
Istnieje szereg naturalnych substancji, które są niezwykle pomocne w leczeniu bóli stawowych. Należą do nich preparaty zawierające glukozaminę i chondroitynę, które odpowiadają za odpowiedni poziom produkcji mazi stawowej. Równie zbawienne działanie mają kwasy tłuszczowe ze swoimi właściwościami przeciwzapalnymi.
Zobacz również:
Aktywność fizyczna a artretyzm
Aktywność fizyczna jest niezwykle istotna dla osób w podeszłym wieku. Pozwala ona na zachowanie sprawności i dobre samopoczucie seniorów. Szczególnie korzystane są dla nich ćwiczenia wytrzymałościowe, bazujące na układzie sercowo – naczyniowym. Należy jednak unikać ćwiczeń zbyt forsownych, które mogłyby obciążać stawy. Doskonałą alternatywą, coraz powszechniejszą w krajach europejskich, jest aerobik w wodzie. Jest zupełnie bezpieczny dla stawów, a opór stawiany przez wodę doskonale wzmacnia mięśnie i dotlenia organizm.
Ciepłe i zimne okłady
Zarówno ciepło jak i zimno, w umiarkowanych dawkach, korzystnie wpływa na kondycję stawów. Zimne okłady dobrze sprawdzają się w przypadku niwelowania opuchlizny, jak również w uśmierzaniu bólu. Z kolei ciepło działa relaksująco na mięśnie i poprawia krążenie.
Toksyny, a zapalenie stawów
Okazuje się, że duże znaczenie na stan stawów mają toksyny pochodzące ze środowiska. Szczególnie niebezpieczny jest ołów, rtęć i aluminium. Warto również zwracać szczególną uwagę na materiały, z których wykonane są naczynia kuchenne. Naukowcy dowiedli, że teflon, pokrywający większość garnków i patelni, ma negatywny wpływ na zdrowie stawów. W związku z tym należy co jakiś czas kontrolować stan asortymentu kuchennego i w razie konieczności wymieniać go na nowy.
Artretyzm dotyka znacznego odsetku populacji, dlatego też ważne jest rozpowszechnianie wiedzy na temat sposobów profilaktyki, a także hamowania już istniejących objawów choroby.