Korzystając z krwi i moczu oraz analizując tkankę unikalnego modelu myszy, zespół kierowany przez badaczy z UC Davis zidentyfikował kilka białek jako potencjalne biomarkery do celów terapeutycznych w walce z rakiem nerki. Ze względu na swoje właściwości hamujące wzrost, biomarkery te mogą stanowić skuteczną terapię spowalniającą rozwój guza.
W artykule opublikowanym ostatnio w magazynie Cancer Research, naukowcy odkryli wysokie stężenie specyficznych białek, które wskazują na zmiany w trzech sekwencjach reakcji chemicznych znanych - jako szlaki biochemiczne - u myszy, którym wszczepiono ludzkie komórki raka nerki. Wyniki sugerują, że guzy nowotworowe dostosowywują swoje szlaki, co z kolei sprawia, że możne je wykorzystać do celów terapeutycznych.
Nikotynamid i cinnamoylglycine, które były zmieniane jako sygnatura jednego ze szlaków, są dwiema z ok. 2000 substancji chemicznych, lub metabolitów produkowanych przez ludzkie ciało. Metabolity, odnoszące się do każdej substancji produkowanej w procesie metabolizmu, są odzwierciedleniem procesów zachodzących w organizmie w czasie rzeczywistym. Kierunek studiów, znany jako metabolomika, umożliwia naukowcom odkrycie biomarkerów i zidentyfikowanie nowych celów terapeutycznych.
Zobacz również:
- Rak sutka
- Jak dbać o siebie po operacji usunięcia piersi?
- Mammografia nadal najlepszym sposobem wykrywania raka piersi
- Potrójnie negatywny - najmniej znany rodzaj raka piersi
- Rak piersi - mammografia raz na dwa lata pozwala wykryć go na czas!
- Przyczyny powstawania łagodnych nowotworów piersi
- Diagnostyka raka piersi
- Rola terapii hormonalnej w leczeniu zaawansowanego raka piersi
W badaniach wykorzystano metodę umożliwiającą jednoczesne zbadanie związków chemicznych w dwóch biopłynach (mocz i surowica lub krew), a także tkanek z rakiem nerki, pobranych od myszy. Starając się opisać użyteczność tych płynów, jak i nowotworowych wskaźników, badacze stwierdzili, że analiza serum metabolomicznego jest najdokładniejszym odzwierciedleniem zmian chemicznych, które są związane z rakiem nerki.
To ekscytujące, że nasza identyfikacja kilku ważnych procesów metabolicznych może również doprowadzić do odkrycia markerów diagnostycznych i nowych celów terapeutycznych związanych z rakiem nerki. Obecnie nie istnieją żadne testy mogące łatwo zidentyfikować raka nerki, a obecne metody leczenia nie zawsze są udane, więc te znaczniki będą istotnymi narzędziami do wykrywania i do opracowania nowych metod leczenia tej choroby – mówi główny autor badania Robert H. Weiss, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis
Na potrzeby badania, naukowcy przeszczepili ludzkie komórki rakowe nerek w mysich modelach. Badacze porównali metabolity zidentyfikowane w mysich modelach z grupą kontrolną myszy, które miały operację, ale którym nie wszczepiono komórek nowotworowych.
Jeśli dalsze badania z myszami okaża się owocne, następnym krokiem będzie przygotowanie badań, które będzie można przeprowadzić na ludziach.
Komentarze do: Naukowcy odkryli obiecujące biomarkery do walki z rakiem nerki (3)
Dieta po nefrektomii
3Co można jeść, a czego nie po usunięciu nerki?... pokaż całość
Dieta po usunięciu nerki powinna być dostosowana do indywidualnego przypadku. Sporo zależy od tego jak funkcjonuje druga nerka. Jeżeli z drugą nerką jest wszystko ok, to po prostu należy przestrzegać zasad zdrowego odżyw... pokaż całość
Dieta po nefrektomii, w przypadku jeżeli druga nerka nie funkcjonuje prawidłowo, powinna być ugoda w białko, sód i fosfor, ponieważ gorzej pracująca nerka ma problem z wydalaniem tych substancji. Warto sprawdzić więc jak... pokaż całość