Kilku naukowcom z Uniwersytetu Harvard udało się odwrócić proces starzenia się u myszy. Nie chodzi tutaj o spowolnienie starzenia się, ale właśnie o postarzałe narządy, które się zregenerowały. Doświadczenie to przypomina historię Benjamina Buttona, bohatera powieści F. Scotta Fitzgeralda, której wersję filmową nie tak dawno mogliśmy oglądać w kinach.
Benjamin Button rodzi się jako starzec i młodnieje w przeciągu całego swojego życia. Jeśli natomiast chodzi o myszy laboratoryjne wykorzystane przez naukowców z Harwardu, ten odwrócony proces „starzenia się” właśnie stał się rzeczywistością.
Zmieniając niektóre z genów myszy, naukowcy stwierdzili, że stare organy tych gryzoni się zregenerowały, i to w sposób spektakularny. Niektóre neurony wręcz miały pojawić się na nowo.
Aby dojść do takich wniosków, naukowcy wyhodowali grupę myszy pozbawionych specjalnego enzymu, nazywanego telomerazą. Enzym ten pozwala zachować długość chromosomu, dodając bardzo specyficzną strukturę do każdej końcówki chromosomu – telomer. Jego wyczerpywanie jest związane z procesem starzenia się. Bez tego enzymu więc myszy postarzały się bardzo szybko.
Zobacz również:
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Stwardnienie rozsiane: 48 genetycznych wariantów zidentyfikowanych!
- Autyzm a geny
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
Ale kiedy enzym ten został reaktywowany u tych samych myszy, ich organy w bardzo istotny sposób zregenerwoały się.
Naukowcy z Harwardu zdają się myśleć, że te prace badawcze będą mogły być użyteczne w przyszłości dla człowieka. Ale inni badacze są tego o wiele mniej pewni. Aktywacja telomerazy nie może być bezpośrednio zastosowana u człowieka, u którego właśnie enzym ten zanika w dorosłym wieku, ponieważ telomeraza może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Wynika to z faktu, iż nieobecność telomerazy pomaga kontrolować rozwój komórek.
Jednakże, autorzy tych badań na tę chwilę nie zaobserwowali żadnego raka u swoich myszy. Ekipa naukowa chce się więc teraz dowiedzieć, czy długość życia tych myszy również się zwiększy, czy też może po prostu gryzonie te umrą, ale ciesząc się o wiele lepszym zdrowiem.
Komentarze do: Naukowcy odwracają proces starzenia się u myszy