Nowe prace poszukiwawcze, prowadzone w Ardeche, właśnie pokazały, że człowiek neandertalski był całkowitym łowcą-rybakiem. Był do tego zdolny już 250 000 lat temu.
Badania prowadzone już od ponad 10 lat, w grocie Payre, w Ardeche, pozwoliły odkryć nowe elementy na temat paleolityku średniego (między - 250 000 i - 125 000 lat), jak donosi Science et Avenir.
Pośród licznych szczątków, które tam znaleziono, znajdują się: narzędzia z krzemienia, reszty kości zwierząt kopytnych (bydło, jelenie, konie) noszące ślady cięcia charakterystyczne dla pracy rzeźnika i dla ściągania skóry.
Zobacz również:
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Nowoczesne metody badania płodu
- Czy lekarstwa staną się bezużyteczne?
Ale przede wszystkim, odnaleziono resztki ości ryb, a także skrobi, które świadczą o cięciu kości, o rybołówstwie oraz o konsumpcji produktów skrobiowych.
Rezultaty badania, opublikowane w przeglądzie Plos One, wskazują, że człowiek neandertalski umiał łowić i polować na małe dzikie zwierzęta, takie jak ptaki albo ryby. Jeśli paleontolodzy myśleli do tej pory odwrotnie, to bez wątpienia dlatego, że kości ryb i małych ptaków są bardzo kruche i nie zostawiają śladów archeologicznych.
Badanie to pokazuje, że nawet człowiek neandertalski był w stanie przystosować się do swojego najbliższego środowiska i jeść szeroki wachlarz dziczyzny oraz ryb.