Jutro, 26 kwietnia 2012 roku można za darmo i bez skierowania zbadać nerki w Białymstoku. Badania są częścią ogólnopolskiej kampanii informacyjnej „Nefrotest”, upowszechniającej wiedzę o chorobach nerek i zachęcającej do regularnych badań profilaktycznych. Według różnych szacunków, 4 do 4,5 miliona Polaków ma jakąś postać przewlekłej choroby nerek (PChN).
Większość z nich nie wie o swoich dolegliwościach. Choroby nefrologiczne przebiegają podstępnie i nie dają wyraźnych objawów. Wciąż nierzadko są diagnozowane w stadium, w którym jedynymi formami leczenia są dializoterapia lub przeszczep.
800 osób podda się badaniom – dwa razy więcej niż planowano
26 kwietnia, w Białymstoku (woj. podlaskie) zostanie przebadana grupa 400, wcześniej zarejestrowanych, osób. Kolejna tura badań (również dla ok. 400 osób) będzie przeprowadzona 14 czerwca. „Bardzo wielu mieszkańców Białegostoku i okolic zainteresowało się badaniami krwi w ramach Nefrotestu. Telefony rejestracyjne dzwoniły bez przerwy przez dwa dni. Pierwszego dnia zapisaliśmy 400 osób, czyli tyle ile planowaliśmy przebadać. Natychmiast zdecydowaliśmy, że musimy przyjąć wszystkich, którzy do nas zadzwonią i podwoiliśmy pulę miejsc. Dziękujemy mieszkańcom za tak fantastyczny odzew” – mówi Marta Andrzejewska z grupy Fresenius, właściciela Międzynarodowego Centrum Dializ w Białymstoku.
Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Akcja odbywa się przy Szpitalu MSWiA, w Międzynarodowym Centrum Dializ, na ul. Fabrycznej 27 .
Jeśli też chcesz zbadać nerki
Jeśli są jeszcze osoby, które nie zarejestrowały się na badania w ramach akcji Nefrotest, a chcą sprawdzić jak pracują ich nerki – nic straconego. „Najważniejszym celem naszej kampanii jest uwrażliwienie Polaków na choroby nerek. Organizujemy co roku akcję w kilku miastach, ale mamy świadomość, że nie dotrzemy do każdego zakątka Polski i nie zbadamy wszystkich. Możemy tylko, albo aż, namawiać by Polacy się badali”- mówi dr Dariusz Aksamit, prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.
Zobacz również:
Po skierowanie na badania do lekarza rodzinnego
Wystarczy zwrócić się do swojej przychodni (POZ) z prośbą o skierowanie na badanie ogólne moczu i oznaczenie kreatyniny we krwi. Takie analizy laboratoryjne można też wykonać bez wizyty u lekarza, na własny koszt. Badanie ogólne moczu kosztuje kilka złotych.
Niepokój powinny wzbudzić wyniki:
- mocz] powyżej 10 leukocytów;
- [mocz] powyżej 5 erytrocytów w polu widzenia;
- [krew] stężenie kreatyniny powyżej 1,2 mg/dl;
„Profilaktyka chorób nerek powinna leżeć w interesie wszystkich. Pacjent dowiadując się wcześnie o chorobie ma szanse na zatrzymanie jej rozwoju, może uniknąć dializ i prowadzić normalne życie. Płatnik, czyli NFZ, zyskuje na niższych kosztach leczenia chorych. Dializa, procedura ratująca życie pacjenta z nieczynnymi nerkami, jest znacznie droższa, niż leczenie we wczesnych stadiach choroby. Profilaktyka powinna być powszechna, tym bardziej, że badania wskazujące na pierwsze oznaki choroby nerek są nieskomplikowane i tanie”- mówi prof. Michał Myśliwiec - Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Nefrologii.
Nerki nie bolą – niezbędne badania profilaktyczne
W całej Polsce w kampanii „Nefrotest” zostało dotąd przebadanych ponad 3500 osób. Po akcjach bezpłatnych badań krwi pod kątem chorób nerek zrealizowanych w Świebodzinie, Zgierzu, Wodzisławiu Śląskim, Ostródzie i Legnicy przyszedł czas na Białystok (woj. podlaskie).Organizatorami kampanii na Podlasiu są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz oraz Eurodial (Grupa Fresenius) - właściciel stacji dializ w szpitalu MSWiA. „Nefrotest” wspiera Pani Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta RP. Nefrotest w Białymstoku objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz prof. Michał Myśliwiec - Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Nefrologii. Patronat honorowy nad akcją sprawuje Maciej Żywno- Wojewoda Podlaski oraz Tadeusz Truskolaski, Prezydent Białegostoku.