Kłopoty w staniu na jednej nodze? Z przeprowadzonych niedawno badań wynika, że niemożność balansowania na jednej nodze przez co najmniej 20 sekund może świadczyć o uszkodzeniu mózgu.
Wyniki badań opublikowanych w magazynie Stroke wskazują na powiązanie między niemożnością ustania na jednej nodze a zwiększonym ryzykiem uszkodzenia małych naczyń krwionośnych oraz zmniejszonymi zdolnościami poznawczymi u osób, u których nie występują inne objawy.
- Nasze badania pokazują, że umiejętność balansowania na jednej nodze jest ważnym parametrem wskazującym na stan zdrowia naszego mózgu - powiedział przewodniczący zespołu badaczy Yasuharu Tabara z Uniwersytetu Kyoto w Japonii.
W przeszłości umiejętność stania na jednej nodze była uważana za czynnik pozwalający przewidzieć przyszłe problemy zdrowotne. W eksperymencie, którego wyniki przedstawione zostały w magazynie BMJ, naukowcy odkryli powiązania między czasem balansowania na jednej nodze przez ludzi w wieku 53 lat a przyczynami śmierci.
Choroby dotykające małych naczyń krwionośnych objawiają się w uszkodzeniu tętnic, które stają się mniej elastyczne, przez co zakłócony jest przepływ krwi. Ryzyko zapadnięcia na tę chorobę wzrasta wraz z wiekiem.
Choroby atakujące naczynia krwionośne w mózgu przyczyniają się do podwyższenia ryzyka udaru. W poprzednich badaniach bezobjawowe uszkodzenia mózgu były widoczne poprzez utratę funkcji motorycznych oraz osłabienie funkcji poznawczych.
Zobacz również:
Uszkodzenia mózgu a równowaga
Badacze poprosili uczestników eksperymentu, aby stali na jednej nodze z otwartymi oczami przez 60 sekund. Doświadczenie to wykonane było 2 razy. Brało w nim udział 841 kobiet i 546 mężczyzn, a średnia wieku wynosiła 67 lat.
Uczestnicy zostali poddani badaniu MRI (rezonans magnetyczny) głowy mające na celu sprawdzenie, czy ich naczynia krwionośne w mózgu nie są uszkodzone. Musieli oni rozwiązać także test komputerowy sprawdzający funkcje poznawcze.
Wyniki badań potwierdziły, że uszkodzenie naczyń krwionośnych w mózgu jest powiązane z niemożnością utrzymania równowagi przez więcej niż 20 sekund podczas stania na jednej nodze. Naukowcy powiązali z tym również problemy z dopływem krwi do tkanek co prowadzi do ich śmierci. Skutkiem może być m.in. LACI (zawał mózgu lakunarny lub zatokowy) lub mikrokrwotoki.
Wyniki pacjentów, którzy mieli problemy z utrzymaniem równowagi stojąc na jednej nodze:
- 34,5% osób miało więcej niż dwa uszkodzenia prowadzące do lakunarnego zawału mózgu
- 16% osób miało jednno uszkodzenie prowadzące do lakunarnego zawału mózgu
- 30% osób miało więcej niż dwa mikrokrwotoki w mózgu
- 15,3% osób miało jednen mikrokrwotok w mózgu
Brak równowagi podczas stania na jednej nodze był również niezależnie powiązany z niższymi wynikami w testach funkcji poznawczych.
Osoby z uszkodzeniami naczyń krwionośnych w mózgu były na ogół starsze od tych bez uszkodzeń. Cierpiały również na nadciśnienie oraz grubsze tętnice szyjne.
Potencjalne konsekwencje występowania nieprawidłowości w mózgu
Naukowcy mówią, że poprzednie badania konsekwentnie łączyły brak równowagi ze zmianami w mózgu, jednak niewiele z nich poszerzyło powiązania do zawału lakunarnego i mikrokrwawień.
Dużym ograniczeniem w badaniu było to, że naukowcy nie oszacowali historii pacjentów pod względem upadków lub potencjalnych problemów z poruszaniem, takich jak problemy z chodzeniem, które mogły wpłynąć na wyniki badań.
Badacze zapewniają, że będą przeprowadzane dodatkowe badania, aby w pełni potwierdzić dotychczasowe wyniki.
- Czas stania na jednej nodze jest prostym parametrem, który pozwala sprawdzić zdolność utrzymywania równowagi, a w konsekwencji obecność uszkodzeń w mózgu. Osoby posiadające problemy z balansowaniem na jednej nodze powinny być poddane szczególnej obserwacji, ponieważ mogą być one narażone na wystąpienie chorób mózgu oraz obniżenie funkcji poznawczych - podsumował Yasuharu Tabara.
Paulina Osowska