W trakcie trzeciego międzynarodowego sympozjum w Rotterdamie, eksperci całego świata zaprezentowali najnowsze wyniki badań wskazujące na znaczący wpływ światła słonecznego na nasze zdrowie. Światło słoneczne łączy nas z naturą, jednak obecnie nie jest w pełni wykorzystywane w budynkach. To właśnie okna - jako jego nośniki - odgrywają zasadniczą rolę w dostarczeniu światła dziennego do naszych domów.
W dniach 13-14 maja 2009, delegaci z 22 krajów (200 architektów, specjalistów w badaniach nad światłem słonecznym, nauczycieli akademickich oraz innych autorytetów zainteresowanych tematem) spotkali się w Van Nelle Design Factory w Rotterdamie, aby wziąć udział w trzecim międzynarodowym spotkaniu - VELUX Daylight Sympozjum. Tematem spotkania były korzyści płynące ze światła słonecznego w kontekście wydajności energetycznej oraz ludzkiego zdrowia. Konieczność ograniczenia zużycia energii na całym świecie wzbudziła zainteresowanie zaletami płynącymi z wykorzystywania światła słonecznego w budynkach. Dzięki szybko zrastającej popularności zrównoważonego budownictwa powstały nowe standardy energetyczne
dla budownictwa przyszłości.
W trakcie sympozjum międzynarodowi eksperci zaprezentowali najnowsze wyniki badań z zakresu światła słonecznego. Wśród nich znalazł się Marilyne Andersen, docent oraz kierownik Laboratorium Nad Światłem Słonecznym w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge (USA), Steven Lockley, docent z Harvard Medical School (USA), adiunkt Tor Nørretranders z Copenhagen Business School (Dania), Mohamed Boubekri. profesor nadzw. z University of Illinois (SA) oraz architekt James Carpenter (USA).
"Najnowsze badania analizowały związek kwestii środowiskowych, takich jak oświetlenie z ludzką wydajnością i zdrowiem. Wyniki wskazują na dodatnią korelację między tymi dwiema zmiennymi. Światło wpływa na fizyczne, psychologiczne oraz fizjologiczne aspekty ludzkiej wydajności, a brak światła może nieść za sobą poważne konsekwencje dla ludzkiego zdrowia" - mówi Marilyne Andersen.
Steven Lockley i Mohamed Boubekri podtrzymywali twierdzenie, iż brak ekspozycji na światło słoneczne może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. "Brak kontaktu ze światłem słonecznym powoduje niedobór witaminy D w organizmie, co może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, takich jak osteoporoza, kruchość kości, rak oraz różne rodzaje depresji, między innymi depresja sezonowa. Około 80% witaminy D, którą otrzymuje nasz organizm pochodzi ze światła słonecznego. Jednocześnie coraz więcej czasu spędzamy w budynkach, dlatego konsekwencje braku naturalnego światła dla ludzi stają się coraz poważniejsze. Wyzwaniem dla architektów jest zoptymalizowanie oświetlenia w zrównoważonych budynkach przyszłości" - mówi Mohamed Boubekri.
Zobacz również:
Tę wypowiedź kontynuował architekt, James Carpenter: "Należy wykorzystać naturalne światło i możliwości operowania nim w pomieszczeniach". Carpenter pracuje nad przezroczystością okien i przepływem światła słonecznego w budynkach. "By w pełni cieszyć się światłem słonecznym, musimy doprowadzić promienie słoneczne do najdalszych zakamarków w domach. Zależy to od użytych w budynkach materiałów. Zazwyczaj pracuję na zewnątrz, skąd czerpię inspirację do mojej pracy - na przykład z odbicia światła słonecznego na wodzie. Takie obserwacje przekształcam później w możliwie najefektywniejsze metody dotarcia światła słonecznego do wnętrz domów" - mówi Carpenter.
O sympozjum
"Firma VELUX konsekwentnie pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami promując budynki podnoszące jakość naszego życia oraz zrównoważony rozwój społeczeństwa. Przez ciągłe badania i analizy, chcemy dostarczyć niezbędną wiedzę i narzędzia do ich promocji" mówi Lidia Mikołajczyk-Gmur, Dyrektor Generalny VELUX Polska.
Daylight Sympozjum jest częścią strategii firmy VELUX polegającej na wspieraniu dialogu pomiędzy specjalistami w dziedzinie stosowania naturalnego oświetlenia. Sympozjum ma zbudować pomost między akademickim światem naukowców i praktyczną rzeczywistością branży budowlanej oraz ludzi korzystających z budynków na co dzień. Jednym z celów jest przekształcenie teorii i wyników badań w gotowe do zastosowania praktyczne metody, procesy i narzędzia.
Firma VELUX od zawsze koncentruje się na optymalnym wykorzystaniu światła słonecznego we wszystkich rodzajach budynków. To zainteresowanie naturalnie łączy się z oknami dachowymi, produktem, który firma rozwija i pielęgnuje od ponad 60 lat. Poprzez projektowanie i produkcję okien, akcesoriów kontrolujących wpływ światła słonecznego do pomieszczeń oraz dzięki inicjatywom poświęconym decyzjom prawnym i badaniom w dziedzinie światła słonecznego w budynkach, firma niezmiennie wyraża swoje zainteresowanie tą kwestią.
Więcej informacji o VELUX Daylight Symposium 2009, zdjęcia oraz wyniki badań na stronie: www.thedaylightsite.com.
***
Dodatkowych informacji udziela:
Monika Kupska-Kupis
Architekt VELUX Polska
Telefon: (+48 22) 337 70 23
Fax: (+48 22) 337 00 75
E-mail: m.kupska-kupis@velux.com
Zapraszamy również na stronę internetową firmy VELUX: www.VELUX.pl lub www.VELUX.com
Informacje o Grupie VELUX
Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, które dostarczają produkty, VELUX stwarza lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX zawiera szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania, a także panele solarne przeznaczone do montażu na dachu. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 10 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest ponad 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S, firma w całości należąca do rodziny jej założyciela oraz fundacji. Więcej informacji na stronie www.velux.com.
Informacje o VELUX w Polsce
Firma VELUX Polska, będąca częścią Grupy VELUX, jest obecna na polskim rynku od 1989 roku. Biuro handlowe VELUX Polska funkcjonuje od 1990 roku. Pierwszą fabrykę w Gnieźnie otwarto w 1998 roku, a kolejna powstała w 2003 roku w Namysłowie. Wszystkie fabryki w Polsce otrzymały certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatrudnienie VELUX w Polsce systematycznie rośnie, obecnie w fabrykach i spółce handlowej pracuje ponad 1 300 osób.
Komentarze do: Niedoceniony wpływ światła słonecznego