Nowe badanie pokazuje, że ludzie, którzy mają niekontrolowane nadciśnienie oraz genetyczne ryzyko choroby Alzheimera, czyli gen APOE-4, mają więcej złogów amyloidowych w mózgu w porównaniu do ludzi z tym samym genem, ale z kontrolowanym nadciśnieniem. Przypomnijmy, że naukowcy podejrzewają, iż amyloidy odgrywają rolę w rozwoju choroby Alzheimera.
Autorka badania, dr Karen Rodrigue z University of Texas Dallas Center for Vital Longevity, mówi: - Identyfikacja największych czynników ryzyka odkładania złogów amyloidowych w mózgu u pozornie zdrowych ludzi to krytyczny postęp w medycznych badaniach, których celem jest prewencja i wczesne wykrywanie choroby.
Niekontrolowane ciśnienie krwi jest dość powszechne – ostatnie badania w USA pokazały, że ponad połowa ludzi z nadciśnieniem nie kontroluje swojej choroby.
Zobacz również:
- Jak rozpoznać Alzheimera?
- Choroba Alzheimera
- Dieta, która może obniżyć ryzyko Alzheimera
- Czy istnieją leki na chorobę Alzheimera?
- Alzheimer - czy mnie to także grozi?
- Diagnozowanie Alzheimera. Tak, ale kiedy?
- Jak rozpoznać objawy choroby Alzheimera?
- Czy rak skóry może wiązać się ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimer'a?
Nowe odkrycia, opublikowane w Jama Neurology, oparte są na danych ludzi w wieku 30 – 89 lat, którzy przeszli badanie obrazowania mózgowego (MRI i PET) w celu wykrycia poziomów amyloidów w ich mózgach.
Badanych poddano także testom kognitywnym oraz na ciśnienie krwi.
Naukowcy sprawdzili, którzy uczestnicy mieli nadciśnienie i którzy z nich kontrolowali swoją dolegliwość przy pomocy leków.
Następnie przeprowadzili badanie pod kątem obecności genu APOE-e4, który jest znanym czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera, noszonym przez ok. 1 osobę na 5.
Komentarze do: Niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi może podnosić ryzyko Alzheimera