Szukaj

Nieodpowiedzialne stosowanie leków

Podziel się
Komentarze1

31% Polaków nie zdaje sobie sprawy z ryzyka, lub bagatelizuje konsekwencje  jakie niesie ze sobą długotrwałe, niekontrolowane przyjmowanie leków, wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w ramach programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”1. Z roku na rok Polacy zażywają coraz więcej medykamentów. Takie niekontrolowane leczenie się na własną rękę wpływa negatywnie głównie na układ pokarmowy. Powikłania są jednak bardzo groźne - twierdzi ekspert programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Celiński.



Pierwsze objawy, których nie należy bagatelizować to zwykły ból brzucha, zgaga, dyskomfort w nadbrzuszu, odbijanie, wzdęcie brzucha oraz biegunka. Jeżeli wyżej wymienione  objawy pojawiają się często  mogą świadczyć o takich schorzeniach, jak:
  • zapalenie przełyku,
  • zapalenie żołądka,
  • wrzód żołądka lub dwunastnicy,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • zapalenie jelit.

Jednym z podstawowych błędów samoleczenia, które prowadzą do pojawienia powikłań jest przyjmowanie różnych leków, na te same objawy chorobowe, w niedużych odstępach czasowych. Jest to w dużej mierze efekt braku kontaktu z lekarzem, który doradzi jak należy dane leki stosować.

Do czynników ryzyka wystąpienia powikłań należy także łączenie leków przepisanych przez lekarza z lekami zakupionymi samemu w aptece, na stacji benzynowej czy w sklepie spożywczym. Wielu osobom wydaje się, że skoro dany lek jest łatwo dostępny i sprzedawany bez recepty, można go przyjmować bez ograniczeń. Tak nie jest. Każdy lek jest substancją chemiczną, której przyjmowanie powinno konsultować się z lekarzem.

Prawdopodobieństwo powikłań ze strony układu pokarmowego może być większe u osób w wieku powyżej 60 lat. Osoby starsze, które w większości przypadków zażywają regularnie leki przepisane przez lekarza, powinny szczególnie obserwować swój organizm. O wszelkich, nawet pozornie błahych objawach powinny informować swojego lekarza. To samo dotyczy osób, które już w przeszłości cierpiały na chorobę wrzodową.

Wszystkie niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego należy konsultować z lekarzem. Pozwoli to szybko wykryć pierwsze objawy chorobowe oraz skróci czas leczenia.

Program na rzecz zmiany złych nawyków polskiego społeczeństwa „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia” jest ogólnopolskim projektem edukacyjnym. Program realizuje misję firmy, której elementem jest podnoszenie jakości ludzkiego życia. Program buduje całościowe spojrzenie na pacjenta, zachęca do zmiany stereotypów i złych nawyków zdrowotnych, uczy pacjentów mówić kompleksowo o swoich problemach zdrowotnych.


Radę Ekspertów tworzą wybitne autorytety naukowe:

Prof. dr hab. n. med. Barbara Zahorska-Markiewicz –  ekspert w zakresie chorób metabolicznych, specjalista w zakresie chorób wewnętrznych oraz zdrowia publicznego.
Pani Profesor jest Prezesem Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, członkiem grupy OMTF i specjalistą SCORE Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością (EASO) oraz Kierownikiem Poradni Leczenia Chorób Metabolicznych „WAGA” w Katowicach.

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Celiński – ekspert w zakresie chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, gastroenterolog.

Pan Profesor pracuje w Katedrze i Klinice Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, jest członkiem Zarządu Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego.

Prof. dr hab. n. med. Sławomir Dutkiewicz – ekspert w zakresie chorób układu moczowego, chirurg urolog.
Pan Profesor jest członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego [AUA], Polskiego Towarzystwa Urologicznego [PTU], Międzynarodowego Towarzystwa Urologicznego [SIU, Societe Internationale D’Urologie], Polsko – Francuskiego Towarzystwa Angiologicznego oraz wiceprzewodniczącym Sekcji Urologów Wojskowych PTU.  Pan profesor  jest również członkiem Rady Wydziału Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kierownikiem Zakładu Profilaktyki i Epidemiologii Onkologicznej Instytutu Zdrowia Publicznego oraz przewodniczącym Rady Naukowej czasopisma „Lek w Polsce”.

Prof. dr hab. n. med. Janusz Badurski – w zakresie osteoporozy, specjalista chorób wewnętrznych, osteoartrolog.
Pan Profesor jest Dyrektorem Centrum Osteoporozy i Chorób Kostno-Stawowych w Białymstoku i Prezesem Polskiej Fundacji Osteoporozy, członkiem towarzystw krajowych i zagranicznych ukierunkowanych na choroby metaboliczne kości i stawów.  Jest autorem i współautorem ponad 250 prac naukowych i czterech monografii głównie poświęconych osteoporozie, chorobie zwyrodnieniowej stawów, klinice bólu, metabolizmowi chrząstki stawowej i kości oraz chorobom reumatycznym.

Doc. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki – ekspert w zakresie chorób układu krążenia, kardiolog.
Pan Docent jest Kierownikiem Oddziału Diagnostyki Jednodniowej Instytutu Kardiologii w Warszawie, jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Kardiologii w Warszawie oraz wiceprzewodniczącym Sekcji Wad Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Informacje na temat programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”:

Ewa Marczyk-Chłopecka         509-366-042        emarczyk@onboard.pl
Magdalena Drzewek            602-301-215        mdrzewek@onboard.pl   
1 Badanie opinii publicznej „Polacy o nawykach zdrowotnych” zostało przeprowadzone w dniach 20 – 24 listopada 2008 r. przez ośrodek badawczy TNS OBOP, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej, wybranej losowo próbie 1005 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat. Badanie zrealizowano na zlecenie firmy farmaceutycznej Zentiva, organizatora programu na rzecz zmiany złych nawyków polskiego społeczeństwa „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”.

Komentarze do: Nieodpowiedzialne stosowanie leków (1)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz