Szukaj

(Nie)Pełnosprawni pracownicy – firma bez barier

Podziel się
Komentarze0

W Polsce tylko co czwarty inwalida w wieku produkcyjnym jest aktywny zawodowo. Na naszym rynku pracy zachodzą jednak pozytywne zmiany - od 2007 roku rośnie zatrudnienie tej grupy. Przyczynia się do tego sprzyjające ustawodawstwo i konferencje, które pomagają pokonywać dystans między pracodawcami a niepełnosprawnymi.


Praca dla osób niepełnosprawnych jest czymś więcej niż tylko obowiązkiem, dzięki któremu zdobywają środki na życie. Pozwala im także na codzienny kontakt z otoczeniem, daje ogromną satysfakcję i poczucie niezależności finansowej. Niepełnosprawni pracownicy nie tylko nie odstają od reszty zespołu, ale wręcz przeciwnie - doskonale sprawdzają się na swoich stanowiskach. Także dlatego, że nadal nie jest im łatwo znaleźć zatrudnienie, mają ogromną motywację i często bardziej szanują pracę niż reszta załogi.

Bez barier

Do zatrudniania niepełnosprawnych zachęcają przepisy prawne. Na mocy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 1997 r. pracodawca, który daje pracę takim osobom, może liczyć na wiele dodatkowych korzyści i ułatwień. Przysługuje mu bowiem dofinansowanie lub zwrot części wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników, a także składek na ich obowiązkowe ubezpieczenie społeczne. Pracodawca może też ubiegać się o zwrot kosztów przystosowania i wyposażenia stanowiska pracy dla niepełnosprawnego pracownika, a także o zwrot nakładów poniesionych w związku z zatrudnieniem dla niego asystenta.

Przyjęcie do firmy osoby niepełnosprawnej wymaga od pracodawcy zorganizowania dla niej stanowiska pracy. Jednak nie jest to trudne. - Pracodawcy nie muszą obawiać się tego wymogu, ponieważ nie odbiega to aż tak bardzo od przygotowania standardowego stanowiska pracy - mówi Karolina Małecka koordynatorka programu Pomóż Sam Sobie, który promuje zatrudnianie osób niepełnosprawnych. - Najważniejsze jest zapewnienie takiemu pracownikowi możliwości swobodnego wykonywania obowiązków zawodowych w wygodnej dla niego pozycji, na przykład poprzez umieszczenie niezbędnych w tym celu urządzeń w zasięgu rąk – dodaje. Ważne jest także, aby w razie potrzeby skonstruować podjazd lub zastosować dźwig osobowy albo przenośnik, który umożliwi pokonanie schodów. Ze względu na brak ścisłych wytycznych, warto przed podjęciem decyzji skonsultować się z Państwową Inspekcją Pracy. Inspektorat na pewno udzieli wskazówek, jak w konkretnym przypadku należy działać, by dostosować siedzibę firmy do potrzeb inwalidów. Rady zasięgnąć można także na przykład w Instytucie Medycyny Pracy czy niektórych uczelniach technicznych.


Pracodawco - przełam się!

Poznanie obowiązujących przepisów prawnych to nie wszystko. Warto zdobyć także praktyczne informacje o sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy i połączyć je z wiedzą przekazywaną przez osoby już zatrudniające takich pracowników w swoich firmach. Temu właśnie służą cieszące się coraz większą popularnością imprezy, których celem jest przełamywanie obaw przed zatrudnianiem osób niepełnosprawnych.

Kolejnym wydarzeniem tego typu będzie poznańska konferencja „Firma bez barier – osoba niepełnosprawna Twoim pracownikiem”, która odbędzie się 7 października. - Wydarzenie jest skierowane przede wszystkim do pracodawców, ale ma charakter otwarty. Mile widziani będą więc wszyscy zainteresowani sytuacją niepełnosprawnych na rynku pracy. Udział jest bezpłatny, wystarczy potwierdzić swoje przybycie - mówi Karolina Małecka koordynatorka projektu Pomóż Sam Sobie, który organizuje konferencję. - Chcemy udowodnić, że zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego to korzyść dla obu stron, a także pokazać, że można zatrudniać takie osoby na zasadach preferencyjnych również na otwartym rynku pracy i jest to bardzo dobra praktyka biznesowa - dodaje. Podczas konferencji uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę na temat zasad zatrudniania osób niepełnosprawnych. Pod dyskusję poddane zostaną także kwestie związane z polityką równości szans na rynku pracy. Tematy zostaną zaprezentowane z różnych punktów widzenia - zarówno z perspektywy osób niepełnosprawnych, jak i pracodawców.

Dzięki temu, że problem bezrobocia wśród inwalidów budzi coraz większe zainteresowanie, ich sytuacja w Polsce stopniowo ulega poprawie. Pracodawcy zaczynają dostrzegać potencjał takich osób. Uświadamiają sobie, że dzięki tworzeniu miejsc pracy dla inwalidów zdobywają nie tylko lojalnych i zmotywowanych pracowników, ale też zyskują pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa, które osiąganie zysków łączy z wrażliwością społeczną.

Komentarze do: (Nie)Pełnosprawni pracownicy – firma bez barier

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz